• Arama Yap

  BLOG

  Spot Lamba Çeşitleri Nelerdir? 

  Bu haftaki yazımızda spot lamba aydınlatma çözümlerine değindik. İçeriğimizi okuyarak spot armatürleri hakkında temel bilgileri öğrenebilir; dekoratif tasarıma sahip spot lamba modelleri için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

  Spot Lamba Nedir?

  Spot lambalar modern ve yenilikçi teknolojiye sahip aydınlatma sistemleridir. Spot ışık mekanın tüm aydınlatma ihtiyacını çözerek mekana göz alıcı ve ferah bir görünüm sunar.

  Şık ve estetik dekorasyonun parçası olan spot lamba modelleri yaşam alanlarındaki aydınlatma çözümlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

  Spot Lamba Çeşitleri Nelerdir?

  Spot lamba çeşitleri temel olarak gömme spot lambalar ve sıva üstü lambalar olarak ayrılmaktadır. Bu ayrım spot lambaların montaj şekline göre belirlenmektedir. Spot lamba modelleri ise mekan ve alanın ihtiyaçlarından yana tasarlanmaktadır. Mekanın işlevselliğini artıran spot lambalar genellikle boyutlarına, ışık rengine ve aydınlatma gücüne göre tasarlanmaktadır. 

  Gömme Spot Lamba

  Gömme spot lamba; yaşam alanlarında tavan,zemin ve duvar gibi yerlere entegre edilen aydınlatma armatürleridir. Gömme aydınlatma olarak da adlandırılmaktadır. İç mekan aydınlatmada kullanılan gömme spot lamba modelleri, LED teknolojisi ile donatılmıştır. Ortama şık bir hava katan gömme spotlar son derece kullanışlıdır. Özellikle odada güçlü bir ışık kaynağına ihtiyaç duyulduğunda çeşitli avize modelleri ile birlikte kullanılabilir. Ayrıca spot ışıklar mekan içindeki nişlerde ilgi çekici bir odak noktası oluşturmak için de sıklıkla tercih edilir.

  Sıva Üstü Spotlar

  Sıva üstü spotlar; tavan ve duvarlara monte edilen aydınlatma armatürleridir. İç mekan ve dış mekan aydınlatma için uygundur. Modern tasarımlarda tercih edilen sıva üstü spotlar ortama minimalist bir görüntü sunar. Sıva üstü spot modelleri arasında ise avizeler, aplik ve abajurlar yer almaktadır. 

  Spot Aydınlatmanın Özellikleri Nelerdir? 

  Uzun ömürlü spot lambalar her alanın vazgeçilmez aydınlatma parçasıdır. Spot lamba mekanlarda sadece atmosferi zenginleştirmek ile kalmaz, projede istenilen dekorun elde edilmesine de katkıda bulunur. Şık bir görüntü sunan spot lambaların özellikleri ise şu şekildedir:

  • Spot aydınlatmalar, görev aydınlatması ve bölge aydınlatmasında yoğun ışık yayılımı sağlar. 
  • Yüksek kontrast özellikleri alanları ve nesneleri vurgulamak için idealdir. 
  • Spot aydınlatma yönlendirilebilen sistemlere sahiptir. 
  • Spot lambalar LED teknolojisine sahip olup enerji verimliliği ve tasarrufu sağlar.
  • İç mekan ve dış mekan aydınlatmada spot ışıklar ile estetik bir görüntü yaratılır.
  • Spot ışıklar düşük enerji harcayarak mekanda genel aydınlatma sağlar

  Spot Lamba Nasıl Takılır? 

  Spot lamba montajı profesyonel ekipler tarafından yapılmalıdır. Spot lambanın kusursuz çalışması için öncelikle elektrik panelinde tesisatın güçlü bir şekilde organize edilmesi gerekmektedir. Elektrik tesisatının düzgün ve güvenli bir şekilde organize edilmesi montajın sorunsuz gerçekleştirilmesi için önemlidir. Montaj sırasında elektrik akımının kapalı olduğuna ise kesinlikle emin olunmalıdır.

  Spot Aydınlatmanın Kullanım Alanları Nelerdir?

  Spot lamba modelleri kullanım alanı oldukça geniş olan armatür çeşitleridir. Estetik doku ve yüksek enerji verimliliği sağlayan sistemlerin farklı alanlardaki kullanım alanlarına örnekler şu şekilde verilebilir:

  • Ev aydınlatması
  • Restoran ve kafe aydınlatması
  • Mağaza aydınlatması
  • Otel aydınlatması
  • İşyeri aydınlatması
  • Acil durum aydınlatması

  Spot Lamba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Spot lamba alırken ilk dikkat edilmesi gereken özellik lümen değeridir. Lümen değeri ışığın parlaklığı ile ilgili olan bir kavramdır. Lümen değeri ne kadar yüksek bir değere sahipse lamba da o denli parlaklık verecektir. Bu nedenle projeye göre spot lambanın lümen aralığına dikkat etmelisiniz. 
  • Ev aydınlatması için spot lambası seçilirken 2700K ve 3500K değerindeki armatürler tercih edilmelidir.
  • Dış mekan aydınlatmada spot lamba seçimi söz konusu ise armatürlerin su ve toza karşı uzun ömürlü dayanıklılık sunması gerekir.
  • Spot lambadan beklentiniz hem enerji tasarrufu sağlaması hem de verimli bir aydınlatma vermesi ise yüksek etkinlik faktörüne sahip lambaları tercih etmeniz sizler için doğru bir seçim olacaktır.

  Spot Lamba Fiyatları 

  Spot lamba fiyatları; modele, malzemeye, tasarıma, markaya ve aydınlatma türüne göre belirlenmektedir. Projenizde yeni ve modern dekorlar elde etmek istiyorsanız siz de spot lamba modelleri arasında tercih yapabilir; Licalux Aydınlatma kalitesiyle spot lamba çeşitleri arasından mekan estetiğine uygun olan modeli uygun fiyatlarda tedarik edebilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Spot lamba watt değeri, mekanın aydınlatma seviyesine göre değişir. Ancak ortalama olarak spot lambalar,  6W ila 12W arasında değerlere sahiptir.

  Spot aydınlatma ürün grupları, downlight spotlight, sıva üstü downlight ve gömme spot lamba olarak ayrılmaktadır. 

  Spot lambalar geleneksel aydınlatmalara göre az enerji tüketen sistemlerdir. Çevre dostu yapısı ile spot ışıklar doğaya az zarar verirken kullanıcıların da düşük maliyetlerde aydınlatma ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur. 

  Spot lambalar yaşamın her alanında kullanılabilen armatürlerdir. Sıklıkla iç mekan aydınlatmada kullanılır. 

  0
  Would love your thoughts, please comment.x