• Arama Yap

  BLOG

  Renk Sıcaklığı (Kelvin) Nedir?

  Renk sıcaklığı, aydınlatma literatüründe ışık kaynağının yaydığı ışığın rengini tanımlayan bir kavramdır. Kimi zaman renk sıcaklığı, ışık rengi olarak da anılmaktadır. Renk sıcaklığı, uluslararası birim olan Kelvin ile ölçülür. Kelvin kısaca K olarak ifade edilir. Renk sıcaklığı, aydınlatma sektöründe, reklamcılık, fotoğrafçılık alanında ve yayıncılıkta bilinen ve çalışmalarda dikkat edilen odak noktalardan biridir. 

  Renk Sıcaklığı (Kelvin) Değerleri

  Işık kaynağının yaydığı renk, renk sıcaklığı olarak kavramsallaştırılır. Ortamın atmosferi, ürünlerin görünümleri aydınlatma ışığının kalitesi ile doğrudan orantılıdır. Aydınlatma çözümlerinde Kelvin değerleri 1000 – 6500 arasında yer almaktadır. Üretimde ve çalışma alanlarında bu değer aralıklarında renk sıcaklığına sahip ürünler tercih edilmektedir. Temel olarak renk sıcaklığı; sıcak ışık, doğal ışık ve soğuk ışık olarak ayrılmaktadır. 

  Sıcak Işık Nedir?

  2700K – 3500 Kelvin renk oranına sıcak ışık adı verilmektedir. Sıcak ışık, yumuşak ışık tonlarına sahiptir. Dinginlik hissi vererek günün yorgunluğunu atmaya yardımcı olur. Özellikle evlerin aydınlatılmasında sıcak beyaz tonları tercih edilir. 

  Doğal Işık Nedir?

  Doğal ışık güneş ışığını ve güneş ışığına yakın renk sıcaklığına karşılık gelir. Güneş ışığı ya da doğal ışık 3500K – 4500K aralıklarında renk sıcaklığına sahiptir. Gün içerisinde mekanların gün ışığı alması ferahlık ve sağlık açısından faydalıdır.

  Soğuk Işık Nedir?

  Soğuk ışık, 4500K – 6500K aralığındaki renk sıcaklığını ifade eder. Soğuk ışık tonları, görsel ihtiyaçların olduğu çalışma ortamlarında tercih edilir. 4500K – 6500 Kelvin aralığı odak noktasının kolayca elde edilmesini sağlayarak çalışma ve öğrenme verimliliğini artırır. 

  Işıkta Renk Sıcaklığı Tablosu

  isikta-renk-sicakligi-tablosu
  isikta-renk-sicakligi-tablosu

  Yaşam Alanlarında Renk Sıcaklığı (Kelvin) Seçimi

  Aydınlatmaların üretiminde her mekan ve alana uygun olarak farklı renk sıcaklığı tercih edilir. Renk sıcaklığı mekanın atmosferi doğrultusunda tasarlanır. İhtiyaç ve kullanım amacına uygun olarak düzenlenen renk sıcaklığı oranı mekanın işlevini kolaylaştırır. Örneğin, aydınlatmada soğuk renkler, dikkatin artmasını sağlayarak çalışmayı ve öğrenmeyi destekler. Sıcak renkler ise kişiyi rahatlatan ve dinlendirici etkilere sahiptir. Bu nedenle ev ya da iş yeri için LED tercihi yaparken ürünlerin renk sıcaklıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Yaygın olarak yaşam alanlarında renk sıcaklığı seçimi şu şekildedir: 

  Sıcak Beyaz Oturma Odası
  Yatak Odası
  Restoran 
  Çocuk Odası
  Otel Odası
  Yatak Odası
  Soğuk BeyazOfis
  Kütüphane
  Eğitim Kurumları
  Laboratuvar
  Muayene Odası
  Mücevher Mağazaları

  Sıkça Sorulan Sorular

  Işık rengi oranları, ışık kaynaklarının yaydığı renk sıcaklığıdır. Aydınlatma sektöründe farklı Kelvin aralıklarında ışık rengi oranları bulunmaktadır. Armatürlerin üretiminde ışık rengi oranları önemli role sahiptir. Aydınlatma aygıtlarında kullanılan renk sıcaklığı tonları, sıcak beyaz, doğal beyaz ve soğuk beyaz olarak ayrılmaktadır.

  Renksel geri verim, ışık kaynağının nesneler üzerindeki ışığı yansıtma etkisini ifade eder. Işık kaynakları, renklerin daha doğal ve canlı görünmesini sağlar. Bu nedenle doğru ürün veya kullanım alanı için renksel geri verim önemlidir.

  0
  Would love your thoughts, please comment.x