• Arama Yap

  Okul Aydınlatma Armatürleri

  Güçlü, Akıllı Enerji

  Modern okul yapıları beraberinde aydınlatmada yeni çözümler meydana getirdi. Eğitim alanlarında kullanılan aydınlatma sistemleri öncelikle öğrencilerin enerjisini yüksek tutan ve konsantrasyonunu artıran yapılar ile donatılır. Aydınlatma çözümlerinde parlaklık en aza indirilir. Modern ışıklandırma yapılarına sahip olan Licalux ise öğrencilerin ve çalışanların görsel konforunu gözeterek akıllı ayarlanabilir aydınlatma teknolojilerini eğitim alanlarına sunmaya devam etmektedir.

  Teklif İste

  Aydınlatmada Maksimum Konfor

  Yüksek Enerji Verimliliği

  hassas-isik-kontrolu

  Eğitim Kurumlarında Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

  Geleceğimizin büyük ölçüde şekillendiği eğitim kurumlarında, derslik ortamlarının ışığı oldukça önemlidir. Bu noktada Bu noktada, ışığın kalitesi ve aydınlatmanın düzenlenmesi, öğrencilerin odaklanma yeteneği ve öğrenme verimliliği üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. İyi tasarlanmış bir aydınlatma sistemi, hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin göz yorgunluğunu azaltırken, dikkat seviyelerini artırır ve genel öğrenme ortamını iyileştirir. Örneğin;  üniversite için aydınlatmalarında ve dershane aydınlatmalarında 300 ile 500 lümenlik aydınlatma sistemleri iyi birer seçimken, anaokullarında 150- 300 lümen daha idealdir. Sizde tercihte bulunurken, dershane aydınlatmaları ve üniversite aydınlatmaları gibi ayrı ayrı seçimlerde bulunmalısınız.

  Eğitim Kurumlarında Aydınlatmanın Önemli Olduğu Yerler

  Eğitim kurumlarında bulunan armatürler, ortamı estetiksel ve işlevsel açıdan aydınlatan aydınlatma sistemleridir. Çünkü iyi bir aydınlatma sistemi, sadece mekanı aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda öğrenme ve öğretme süreçlerini destekler, öğrencilerin ve öğretmenlerin göz sağlığını korur ve genel olarak eğitim ortamının kalitesini artırmaktadır. Bu nedenden dolayı genel olarak dershane aydınlatmalarında ve dershane aydınlamarında aydınlığı desteklemek adına daha nötr veya soğuk tonlar tercih edilirken, anaokulu aydınlatmalarında daha sıcak tonlu ve loş aydınlatma sistemleri tercih edilmelidir. Böylelikle Licalux Aydınlatma ile eğitim kurumlarında daha profesyonel bir eğitim sağlanmış olunur.

  yuksek-performans
  anasinifi-icin-aydinlatma

  Kreş Aydınlatması

  Anaokulları öğrenim hayatının başladığı ve öğrenciler açısından oldukça önem taşıyan eğitim kurumlarının başında gelmektedir. Öğrencilerin ilk öğrenimlerini oluşturan anasınıflarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında aydınlatma sistemleri gelmektedir. Sakin bir atmosfer yaratmak ve çocukların göz sağlıklarını korumak açısından kesinlikle sıcak tonlardaki aydınlatma sistemleri tercih edilmelidir. Böylelikle hem anasınıflarında öğrencilerin zihinsel gelişimlerini desteklenmiş, hem de göz sağlıkları korunmuş olunur. Bunun için kreşlerdeki Bakım odalarında, çalışma odalarında ve oyun alanlarında minimum 300 lümen aydınlatma seviyesi ideal bir seçim iken, giriş çıkışlarda, koridorlarda, merdivenlerde minimum 100 lümen olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kreş aydınlatmasında genellikle panel aydınlatma, lineer aydınlatma ve downlight adı verilen tavana gömme spot ışıkların tercih edilmesi gerekir.

  Sınıf Aydınlatması

  Öğrenciler için öğrenmenin ve sosyalleşmenin mekanı olan sınıflarda kullanılan ürünlerin dikkatli seçilmesi gerekir. Tam bu noktada aydınlatma sistemlerinin de önemi büyüktür.  Tasarımı estetik ve işlevsel olarak  önemli olan sınıf aydınlatmaları,  gölgeleme ve parlama yapmamalı ve bunun yanı sıra odaklanmayı destekleyen renk tonları sınıfların işlevine uygun olarak seçilmelidir. Bunun için genel sınıf aydınlatmalarının 300 ile 500 lümen arasında, görsel çalışmaların yapıldığı sınıflarda 500 ile 750 lümen olması gerekmektedir. Bahsi geçen bu lümen aralıkları hem öğrencilerin daha iyi anlamasına ve kavramasına yardımcı olurken, aynı zamanda öğretmenlerin ders anlatma odaklarının güçlenmesine yardımcı olur. Böylelikle öğretmenlerin ve öğrencilerin göz sağlığını da korumuş olur.  Bu noktada  LED panel, lineer aydınlatma ve spot aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Sizde sınıf aydınlatılmasında Licalux’un akıllı kontrol sistemleri ile enerji tasarrufu yapılmasına katkı sağlayabilirsiniz.

  sinif-icin-aydinlatma
  idare-odalari-icin-aydinlatma

  İdare Odaları İçin Aydınlatma

  İdare odalarında profesyonel bir ortam yaratmak için dekorasyon açısından oldukça  önemlidir. Bunun temel nedeni yöneticilerin verimli ve konforlu çalışmasını desteklemektir. Aynı zamanda da, kurumun karakterini ve profesyonel yaklaşımını yansıtmaktadır. Bunun için idare odalarında daha parlak yapıya sahip aydınlatma sistemleri tercih edilmelidir. Bu noktada müdür ve müdür yardımcısı odalarında profesyonelliği ve kurumsallığı korumak adına aydınlatma sistemlerinde 400 ile 500 lümen yeterli iken, rehberlik veya danışman öğretmen odalarında sakin bir atmosfer inşaa etmek ve öğrencinin kendini daha rahat hissetmesi adına da  200-300 lümen arası aydınlık veren armatürler uygundur. Eğer  idare odaları için ideal bir aydınlatma armatürü tercihinde bulunulacak ise mutlaka, LED Panel Işıklar, Downlightlar (Tavana Gömme Işıklar) tercih edilebilir.

  Kütüphane Aydınlatması

  Kütüphaneler, öğrencilerin sessiz ve iyi aydınlatılmış ortamlarda çalışma ve araştırma yaptıkları yerlerdir. Dolayısıyla bu ortamlarda kütüphanelerin tasarımı öğrencilerin dikkatli ve konforlu bir şekilde çalışmasını desteklemelidir. Bunun için gölgeleri ve karanlık noktaları önlemek adına ışığın dengeli bir şekilde dağılımı sağlanması gerekir. Aynı zamanda sıcak beyaz ışık renginin tercih edilmesi gerekmektedir. Böylelikle öğrencilerin göz sağlığı korunmuş olunur. Özellikle Kütüphanelerde, kitaplık bölümünde 200 lüks aydınlatma yeterli iken, okuma alanlarında 500 lüks aydınlatma seviyesi kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra renksel geriverim indeksi ise ortalama 80 ve üzeri olmalıdır. Kütüphaneler için aydınlatma armatürü seçerken LED Panel Işıklar, Downlightlar (Tavana Gömme Işıklar) tercih edilirken aynı zamanda çıkış rotaları ve acil çıkış noktaları içinde, acil aydınlatma armatürleri tercih edilmelidir.

  kutuphane-icin-aydinlatma
  konferans-salonlari-icin-aydinlatma

  Konferans Salonu Aydınlatması

  Konferans salonları öğrenciler ve öğretmenler için çeşitli söyleşi ve aktivitelerin yapıldığı mekanlardır. Bu mekanlar genel olarak konuşmacıların ve izleyicilerin rahat etmesi açısından, aydınlatma sistemlerine oldukça dikkat edilmelidir. Konferans salonlarında rahat bir görüş alanı sağlamak ve konuşmacılar ile öğrenci ve öğretmenler arasındaki etkileşimi artırmak adına, 3000K ila 4000K arasındaki sıcak beyaz ışık tercih edilmelidir. Bunun yanında konferans salonlarında genel aydınlatmanın en az  500 lüks seviyesinde ve Renksel geriverim indeksinin 80 seviyelerinde olması gerekir. Eğer konferans salonlarında aydınlatma armatürü seçecekseniz mutlaka Led paneller, acil aydınlatmalar, lineer aydınlatma ve spot aydınlatmalarını kullanmalısınız. 

  Okul Laboratuvarı Aydınlatması

   Okul laboratuvarları, bilimin ana merkezlerindendir. Birçok gelişmiş fikirlerin ortaya çıktığı bu bilim merkezlerinde, doğru aydınlatma sistemlerinin seçilmesi çok önemlidir. Bilime ışık tutan laboratuvarların ışık kaynaklarının yeterli düzeyde olması, yeni fikirlerin gelişmesine de ışık tutmaktadır. Bu sebeple okul laboratuvarların aydınlatma olanağı genel olarak 500 ila 1000 lümen arasında değişiklik gösterebilir. Bu lümen aralığında seçilen aydınlatma armatürlerinin kesinlikle gölge oluşumu engelliyor olması gerekir. Böylece yapılan deneylerin sonuçları daha rahat gözlemlenebilir. Bunun yanında okul laboratuvarları için tercih edilen aydınlatma armatürlerinin Renksel geriverim indeksinin 80-90 aralığında olması uygundur. Bahsi geçen bu özelliklere en uygun aydınlatma armatürleri Led paneller, lineer aydınlatma ve spot aydınlatmalarıdır. Bu aydınlatma sistemleri sayesinde daha aydınlık ve ferah bir görünüm kazandırarak, deneylerin daha rahat yapılıp sonuçların net bir şekilde gözlemlenmesine yardımcı olur.

  Okul-Laboratuvari-icin-aydinlatma
  atolye-icin-aydinlatma

  Atölye Aydınlatması

  Okullardaki en önemli yerlerin başında gelen atölyeler, öğrencilerinin meslekleri ile ilgili işleri uygulamalı olarak deneyimlemesini sağlar. Bu sayede mesleğinin gerektirdiği hususları deneyimleyen öğrenciler mesleği konusunda daha fazla bilgi sahibi olup, deneyimli hale gelirler. İşte bu noktada öğrencilerin mesleklerinin getirdiği uygulamaları hem rahat gözlemleyebilmesi, hem de iyi bir şekilde deneyimleyebilmesi adına aydınlatma seçenekleri çok önemlidir. Bunun için okulda bulunan atölyelerde genel ışık sistemleri 500-1000 lümen arasında ve beyaz ışık formunda olmalı. Böylelikle gölgelenmenin önüne geçilmiş olunur. Ayrıca yüksek Renksel Geriverim İndeksinin en az 80-90 aralığında olması atölye de ders gören öğrenciler için oldukça faydalı olacaktır. Bu özelliklere en uygun seçenekler şüphesiz,  LED Panel Işıklar, Downlightlar (Tavana Gömme Işıklar) tercih edilebilir.

  Spor Salonu Aydınlatması

  Öğrenciler fiziksel gelişimine yardımcı olan spor salonları aynı zamana zihinsel açıdan da arınmasına yardımcı olmaktadır. Öğrencileri zinde kalmasına olanak sağlayan spor salonlarında hareketlerin doğru bir şekilde görülmesi için aydınlatmanın yeterli miktarda olması gerekir. Böylece öğrenciler daha rahat ve sınırsız hareket sağlamış olurlar. Bu noktada gün ışığına göre ışıkların seviyesini değiştirmek için kontrol edilebilebilir sistemler tercih edilmelidir. Bu durum enerji verimliliğini üst düzeyde sağlar. Spor salonlarında aydınlatma sistemleri tercih ederken genellikle ışık yoğunluğunun 200-750 lümen/m² arasında olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında renksel geriverim indeksinin ise 80-90 arasında bir değerde olması gerekir. Okuldaki spor salonları için aydınlatma armatürü seçiminde bulunacaksanız mutlaka LED Panel Işıklar, Downlightlar (Tavana Gömme Işıklar) tercih edilebilir.

  sporsalonlari-icin-aydinlatma
  egitim-kurumlarında-kullanilan-aydinlatma-armaturleri

  Eğitim Kurumlarında Kullanılan Aydınlatma Ürünleri Nelerdir?

  Okul aydınlatması modelleri alanın büyüklüğüne, aydınlatma ihtiyacına ve estetik görünümüne göre ayrılmaktadır. Birçok modelde okul armatürleri kullanıcılara estetik ve fonksiyonel açıdan kolaylık sağlamaktadır. Yaygınlıkla tercih edilen okul aydınlatması armatür çeşitleri ise şu şekilde ayrılmaktadır: 

   

  Okullardaki Aydınlatma Modelleri Özellikleri

  • Okul aydınlatma modelleri, ışığın eşit bir şekilde dağılmasına ve gölge oluşmamasını sağlar.
  • Okul aydınlatması armatürleri, renk geriverimi yüksektir. Böylelikle gerçek renklerinin doğru algılanmasına yardımcı olur.
  • Okul aydınlatmaları, farklı işlemler için ayarlanabilir ve kontrol edilebilir ayarlara sahiptir.
  • Okul armatür çeşitleri genellikle hem çevre dostu olup, aynı zamanda da uygun fiyat skalasına sahiptir.
  • Okul aydınlatması uygulamaları dersliklerde ve kütüphanelerde göz yorgunluğunu azaltan ve rahatlatıcı etkiye sahip özellikler barındırır.
  egitim-kurumlarinda-aydinlatma
  okul-aydinlatma-artmaturleri

  Okul Aydınlatma Armatürleri Nasıl Seçilir?

  Okul aydınlatma modelleri arasından projenize uygun olan armatürü seçmek mimari estetik ve işlevsel açıdan önemlidir. Bu nedenle okul armatürlerinin her özelliği detaylı olarak incelenmelidir. Okul aydınlatması seçilirken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir: 

  • Okul armatürlerinde her zaman çevre dostu teknolojiye sahip olmalıdır. Böylelikle enerji, tasarrufunu büyük ölçüde sağlamış olursunuz.
  • Okul aydınlatma sistemleri öğrencilerin, öğretmenlerin ve diğer okul çalışanlarının göz yorgunluğunu azaltan ve rahatlatıcı etki yaratan, sistemler seçilmeli.
  • Okul aydınlatmasında armatür firması seçimine önem vermelisiniz. Çünkü aydınlatma çözümleri sunan okul aydınlatma firması size armatürler konusunda garanti vermelidir. Böylelik armatür firmasının servis desteği projenizde uzun süreli kullanım sağlar.
  • Okul aydınlatma uygulamalarında bir diğer önemli nokta ise ayarlanabilir ve kontrol edilebilir olmasıdır. Bu sayede ışık seviyesini istediğiniz doğrultusunda ayarlayabilirsiniz.

  Okul Aydınlatma Armatürü Fiyatları

  Okul aydınlatma armatür fiyatları; modele, markaya, işlevine ve toplu alıma göre değişmektedir. Uzman okul aydınlatma üreticisi Licalux Aydınlatma, kullanıcılara uygun fiyatlarda kaliteli çözümler sunmaktadır. Sitemiz üzerinden okul aydınlatma armatürlerini inceleyebilir; okul aydınlatma armatürleri fiyatları için bizimle iletişime geçebilir, iç mekan aydınlatma armatürleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  egitim-kurumlarinda-aydinlatma-fiyatlari
  Stylish Modern Designs
  Şık Modern Tasarımlar
  Intelligent Control Systems
  Akıllı Kontrol Sistemleri
  Energy Saving Lighting Technology
  Enerji Tasarruflu Aydınlatma Teknolojisi
  Long Term Sustainability
  Uzun Vadeli Sürdürülebilirlik

   BİZE ULAŞIN

   Licalux Aydınlatma Firması ile tanışın, mekanlarınızı aydınlatmanın en yenilikçi yollarını keşfedin! Profesyonel ekibimiz ile tasarım, mühendislik, proje yönetimi ve otomasyon aşamalarında size özel çözümler sunarak, mekanlarınıza, özgün ve kaliteli bir aydınlatma deneyimi sağlamak için hazırız!

   İletişime Geç
  tr_TRTurkish