• Arama Yap

  Mağaza Aydınlatması

  Mağaza Aydınlatması

  Günümüzde alışveriş yapmak veya sevdiklerimizle vakit geçirip, eğlenmek için gittiğimiz mağazalar, son dönemde oldukça popüler mekanlar arasında yer almaktadır. Günümüzün neredeyse çoğunluğunu geçirdiğimiz bu mağazalarda aydınlatma sistemlerin yeterli seviyede ve doğru aydınlatma armatürlerinin tercih edilmesi çok önemlidir. Çünkü aydınlatma mağazaların atmosferini, ziyaretçilerin ve müşterilerin algısını ve genel deneyimini doğrudan etkiler. Bu yüzden da olayı dekoratif ve estetik açıdan beklentiyi karşılayan fonksiyonel mağaza aydınlatmaları, sadece bir gereklilik değil, aynı zamanda mağazaların güvenliğini açısından da önemli bir unsurdur.

  Mağaza İçin Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

  Mağaza gibi mekanlarda aydınlatma sistemlerinin ortama estetik ve fonksiyonel açıdan katkı sağlaması gerekmektedir. Çünkü mağazaya gelen müşteri ve ziyaretçiler kendilerini daha güvende hissettiği gibi aynı zamanda da daha rahat alışveriş yapma imkanı bulurlar. Bu nedenle mağaza alanlarında aydınlatma armatürleri genel olarak enerji verimliliği sağlayan, farklı alanlar için özelleştirilebilen ve eşit ışık dağılımını yardımcı olan mağaza armatürleri tercih edilmelidir. Licalux Aydınlatma ile mağazaların daha doğru ve profesyonel bir hizmet sağlanmasına yardımcı olur.

  Mağaza Aydınlatmasının Önemli Olduğu Alanlar

  Son dönemlerde çevremizde pek çok mağaza bulunmaktadır. Bu alanlarda birçok nokta vardır. Bu noktaların başında ayakkabı mağazaları, elektronik mağazaları, kozmetik mağazaları ve kitabevleri gelmektedir. Müşterilerin gönül rahatlığıyla gezip, alışveriş yaptıkları bu yerlerde aydınlatmanın doğru ve yeterli bir şekilde olması gerekir. Bu nedenle aydınlatma sisteminin mekanın yapısına göre seçilmesi önemlidir. Aşağıdaki önerileri inceleyerek, mağazalar için doğru armatür uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

  Ayakkabı Mağazası Aydınlatması

  Renk renk ve çeşit çeşit ayakkabıların sergilendiği ayakkabı mağazaları, ürünlerin daha net ve göz alıcı gözükmesi açısından aydınlatma sistemlerine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu alanların direkt olarak müşterilerin direkt dikkatini çekerek, alışveriş yapmasını sağlayacağı yerlerdir. Bu nedenden dolayı da ayakkabı mağazalarında aydınlatma armatürleri titizlikle seçilmelidir. Bu noktada ayakkabı mağazaları için lümen aralığı 500 ila 750 lümen arasında olmalıdır. Böylelikle müşteriler ürünleri daha net bir şekilde görme fırsatı yakalarlar. Bunun yanı sıra renksel geriverim indeksi minimum 80 ve üzeri olması lazım. Ayrıca vitrinler de ürünlerin ön plana çıkması adına 2000 ila 5000 lümen arasında bir değere sahip olup, renksel geriverim indeksi 80 ve üzeri aydınlatma uygulamaları tercih edilmesi daha doğru olur. Bunun için ayakkabı mağazalarında homojen bir şekilde ışıklandırma sağlamak adına, Lıcalux Aydınlatma’nın Downlight-Spotlight, Lineer aydınlatma, Ray spot aydınlatma ve  Acil Aydınlatma Armatürleri seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

  Elektronik Mağazası Aydınlatması

  Son teknolojiye sahip teknolojik ürünlerin satıldığı elektronik mağazalarındaki en önemli unsur şüphesiz ki aydınlatma uygulamalarıdır. Bunun temel nedeni potansiyel müşterilerin ilgisini çekerek, satın almaya yönlendirmektedir. Bu noktada enerji verimliliğini sağlayan ve aydınlatma seviyelerini ayarlayabileceğiniz aydınlatma armatürleri tercih edilmeldir. Bunun yanında elektronik mağazalarında mutlaka genel aydınlatma da 2000 ila 5000 lümen/m² arasındaki bir lümen değeri tercih edilirken, vitrin veya ürün vurgularında 5000 lümen/m² ve üzeri lümen değerine sahip ürünler kullanılmalı. Aynı zamanda renksel geriverim indeksinin 80 ve üzeri olması oldukça idealdir. Son olarak elektronik mağaza armatürlerinin enerji tasarruflu olmasına ve parlama yaratmamasına özen gösterilmelidir. İşte bu noktada Lıcalux aydınlatmanın  Downlight-Spotlight ve Acil Aydınlatma Armatürlerini ray spot aydınlatma seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

  Spor ve Malzeme Mağazası Aydınlatması

  Birçok spor malzemelerini ve spor aletlerini bulabileceğiniz yerlerden biri olan spor malzemeleri mağazaları, aydınlatma konusunda oldukça dikkat edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bunun temel doğru aydınlatma sistemlerinin kullanıldığı spor mağazalarında ürünlerin renkleri ve detayları daha belirgin hale gelerek, müşterilerin satın almasını kolaylaştırır. Bu sebeple spor mağazaları için tercih edilen aydınlatma armatürleri dikkatli bir şekilde tercih edilmelidir. Örneğin spor ve malzeme mağazaları için aydınlatma armatürleri seçerken, 50 ila 100 lümen arasında bir aydınlatma sistemi olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ancak vitrin aydınlatmasından ise en az 2000 ile 5000 arasındaki lümen değerine sahip aydınlatmalar tercih edilmelidir. Böylelikle müşteriler ürünleri daha rahat görüp, daha hızlı satın alma işlemi gerçekleştirebilirler. Aynı zamanda renksel geriverim indeksi ise 80 ve üzeri olması gerekir. Bu noktada doğru bir aydınlatma sağlamak için Lıcalux Aydınlatma’nın Downlight-Spotlight, Lineer aydınlatma, Ray spot aydınlatma ve  Acil Aydınlatma Armatürleri seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

  Kozmetik Mağazası Aydınlatması

  Güzellik sektörünün gelişmesinde büyük bir paya sahip olan kozmetik mağazalarının iç aydınlatması oldukça önem taşımaktadır. Bunun için kozmetik mağazasında tercih edilen aydınlatma sistemlerinin doğru ve yeterli seviyede olması gerekir Böylelikle müşteriler kozmetik ürünlerinin rengini ve ciltte duruşunu daha kolay gözlemleyip, satın alabilirler. Bu konuda öncelikli olarak kozmetik mağazası aydınlatma sistemlerinin renksel geri verim indeksinin 90 ve üzeri olması lazım. Aynı zamanda genel aydınlatmanın 300-500 lümen değeri arasında olmasının yanı sıra, makyaj malzemelerinin ve bakım ürünlerinin sergilendiği kısımlarda 500 ve üzeri lümen değerine sahip aydınlatma uygulamaları tercih edilmelidir. Ayrıca müşterilerin ürünleri deneyimlediği deneme alanlarında 750 lümen seviyesindeki aydınlatma uygulamaları oldukça idealdir. Son olarak kasa bölümlerinde ise 500-750 lümen arasındaki aydınlatma sistemleri kullanılmalıdır. Licalux kozmetik mağaza aydınlatmaları için üretmiş olduğu Downlight-Spotlight ve Acil Aydınlatma Armatürlerini ray spot aydınlatma seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

  Kitabevi Aydınlatması

  Bambaşka dünyalara sürükleyen ve hayal dünyasının kapılarını sonuna kadar aralayan kitabevleri, müşterilerine birbirinden keyifli anlar yaşamasını sağlamak tadır. Okuyuculara kusursuz deneyimler sunan kitabevlerinde aydınlatma olanaklarının önemi çok yüksektir. Çünkü bu tarz yerlerde müşteriler kiptaları rahat rahat inceleyip, ön bir okuma yapmak adına yeterli ışık seviyesine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu konuda lümen seviyesinin kitaplık bölümlerinde ortalama olarak 200 lümen seviyelerinde olması gerekirken, genel aydınlatmanın 500 lümen seviyesinde olması lazım. Bunun yanında renksel geriverim indeksi 80 ve üzeri olması daha sağlıklı olacaktır. Aydınlatma sistemlerinin renk sıcaklığı ise (2700K – 3000K) olmalıdır. Sizde kitabevi aydınlatma armatürleri konusunda Licalux Aydınlatma’nın Downlight-Spotlight ve Acil Aydınlatma Armatürlerini ray spot aydınlatma seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

  Spor ve Malzeme Mağazaları için Aydınlatma

  Spor ve malzeme mağazalarında aydınlatma alanlara özel olarak tasarlanmalıdır. Ürünlerin sergilendiği reyonlar, spot ışıklandırmalar ile vurgulanırken deneme alanlarında homojen yeterli aydınlatma sağlanmalıdır. Genel aydınlatma sistemleri için Licalux ise sürdürülebilir enerji tasarrufu sağlayan ürünleri mağazalar için tedarik etmektedir.

  Oyuncak Mağazaları için Aydınlatma

  Oyuncak mağazalarında ürünlerin canlı ve dikkat çekici sunulması için aydınlatma tercihleri önemlidir. Aydınlatmalar, çocukların gözlerini yormayacak şekilde tasarlanmalıdır. Oyun alanlarında çocuklara güvenli bir ortam sunmak için aydınlatma yeterli seviyede ayarlanmalıdır. Licalux Aydınlatma ise keyifli bir oyuncak alışverişi için renkli LED ürünlerini kullanıcılar için organize etmektedir.

  Mağazada Kullanılan Aydınlatma Ürünleri Nelerdir?

  Mağazalardaki aydınlatma modelleri alanın büyüklüğüne, aydınlatma ihtiyacına ve estetik görünümüne göre ayrılmaktadır. Birçok modelde mağaza armatürleri müşterilere estetik ve fonksiyonel açıdan kolaylık sağlamaktadır. Yaygınlıkla tercih edilen mağaza aydınlatması armatür çeşitleri ise şu şekilde ayrılmaktadır: 

  • Downlight-Spotlight 
  • Acil Aydınlatma Armatürleri
  • Ray Spot Aydınlatma
  • Lineer Aydınlatma

  Mağazalardaki Aydınlatma Modelleri Özellikleri

  • Mağaza aydınlatma modellerinde genel olarak, nötr beyaz renk aydınlatma (3500K – 4500K) tercih edilmelidir.
  • Mağaza aydınlatmaları, kolay temizlenebilir ve toz birikimini en aza indiren yapıya sahiptirler.
  • Mağaza aydınlatması armatürleri, Göz yorgunluğunu önlemek ve uzun süreli konfor sağlamak adına, parlamayı azaltan aydınlatma özelliğini taşımaktadır.
  • Mağaza aydınlatması uygulamaları,bünyesinde yüksek renk geriverim indeksi özelliğini barındırmaktadır. 
  • Mağaza armatür çeşitleri, acil durumlar için entegre edilebilme özelliği bulunur

  Mağaza Aydınlatma Armatürleri Nasıl Seçilir?

  Mağaza aydınlatma modelleri arasından projenize en uygun olan armatürü seçmek, mimari estetik ve işlevsel açıdan önemlidir. Bu nedenle mağaza armatürlerinin her özelliği detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bu noktada mağaza aydınlatması seçerken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır: 

  • Mağaza armatürlerinde her zaman kolay monte edilebilir ve bakımı kolay armatürler tercih edilmelidir. Böylelikle maliyetten ve zamandan tasarruf sağlanabilir. 
  • Mağaza aydınlatma sistemleri enerji verimliliği açısında destekleyici ürünler kullanılmalıdır.
  • Mağaza aydınlatmasında armatür firması seçimine önem vermelisiniz. Çünkü aydınlatma çözümleri sunan mağaza aydınlatma firması size armatürler konusunda garanti vermelidir. Böylelik armatür firmasının servis desteği projenizde uzun süreli kullanım sağlar.
  • Mağaza aydınlatma uygulamalarında armatürlerin güvenli ve dayanıklı olması gerekir. Uzun vadede bakım ve değişim ihtiyacını azaltır.

  Mağaza Aydınlatma Fiyatları

  Mağaza aydınlatma armatür fiyatları; modele, markaya, işlevine ve toplu alıma göre değişmektedir. Mağazalar için aydınlatma üreticisi olan Licalux Aydınlatma, kullanıcılara uygun fiyatlarda kaliteli çözümler sunmaktadır. Sitemiz üzerinden mağaza aydınlatma armatürlerini inceleyebilir; mağaza aydınlatma armatür fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

   BİZE ULAŞIN

   Licalux Aydınlatma Firması ile tanışın, mekanlarınızı aydınlatmanın en yenilikçi yollarını keşfedin! Profesyonel ekibimiz ile tasarım, mühendislik, proje yönetimi ve otomasyon aşamalarında size özel çözümler sunarak, mekanlarınıza, özgün ve kaliteli bir aydınlatma deneyimi sağlamak için hazırız!

   İletişime Geç