• Arama Yap

  Lobi için Aydınlatma

  Lobi için Aydınlatma

  Oteller başta olmak üzere rezidans ve plazalar gibi birçok yerde lobiler büyük önem taşımaktadır. Ortamlar hakkında ilk izlenimi sağlayan lobiler, aydınlatma konusunda hassaslık ve titizlik gösterilmesi gereken yerlerdir. Çünkü aydınlatma, lobinin atmosferini, ziyaretçilerin ve müşterilerin algısını ve genel deneyimini doğrudan etkiler. Bu yüzden dolayı dekoratif ve estetik açıdan beklentiyi karşılayan fonksiyonel lobi aydınlatmaları, sadece bir gereklilik değil, aynı zamanda lobilerin güvenliğini büyük ölçüde  etkileyen önemli bir unsurdur.

  Lobiler İçin Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

  Lobilerde tercih edilen aydınlatma sistemlerinin ortama estetik ve fonksiyonel açıdan katkı sağlaması gerekmektedir. Bu sayede lobide bekleyen misafirlerin kendilerini daha huzurlu ve güvende hissetmelerini sağlar. Lobi alanlarında aydınlatma armatürleri genel olarak enerji verimliliği  sağlayan,  farklı alanlar için özelleştirilebilen ve eşit ışık dağılımını yardımcı olan lobi armatürleri tercih edilmelidir. Licalux Aydınlatma ile bina girişlerinde bulunan lobilerin daha doğru ve profesyonel bir hizmet sağlanmasına yardımcı olur.

  Lobi  Aydınlatmasının Önemli Olduğu Alanlar

  Günümüzde neredeyse pek çok yerde lobiler bulunmaktadır. Bahsi geçen bu alanların başında otel lobileri, rezidans lobileri ve plaza lobileri gelmektedir. Misafirlerin karşılandığı ilk yer olan lobiler, misafirlerin kendini rahat ve güvende hissetmesi için, aydınlatmasının yeterli olması gerekir. Bu nedenle aydınlatma sisteminin mekanın yapısına göre seçilmesi önemlidir. Aşağıdaki önerileri inceleyerek, lobiler için doğru armatür uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

  Otel Lobisi Aydınlatması

  Otel lobisi aydınlatması, hem fonksiyonel hem de estetik bir perspektiften önemlidir. Lobinin aydınlatma tasarımı, konukları karşıladığı ve ilk izlenimleri oluşturduğu için özellikle dikkatli bir şekilde düşünülmelidir. Bu yüzden dolayı sarkıt aydınlatmalar, dekoratif armatürler tercih etmenin yanı sıra, parlak ve odaklanmış aydınlatma kullanılmalıdır. Bunlara ek olarak otel lobisinde kullanılan armatür çeşitlerinin metrekare başına 200-300 lümen aralığında olması önerilir. Ayrıca beyaz veya mavi ışık yerine; yumuşak, sıcak 2700-3000K ışık seçilmelidir. İşte bu noktada panel aydınlatmalar, acil aydınlatma armatürleri ve Downlight-Spotlight tercih edilebilir. 

  Rezidans Lobi Aydınlatması

  Rezidans aydınlatması, konforlu ve estetik bir yaşam alanı oluşturmak için dikkatlice seçim yapılmalıdır. yumuşak, difüz ışık kullanılabilir. Genellikle, asılı avizeler, gömme tavan ışıkları ve duvar aplikleri tercih edilebilir. Bunun yanı sıra lobiler genellikle daha geniş ve açık alanlar olduğundan ortalama olarak 100-200 lümen aralığından olması gerekmektedir. Aynı zamanda da rezidans lobilerinde kullanılan aydınlatma uygulamalarının, renksel geriverim indeksinin 80 veya üzeri olması uygun olmaktadır. Bu özelliklerdeki acil aydınlatma armatürleri, ray spotlar, panel aydınlatmaları ve downlight -spotlight aydınlatma uygulamaları tercih edebilirsiniz. 

  Plaza Lobi Aydınlatması

  Plaza lobisi aydınlatması, işlevsel ve estetik açıdan dikkatlice planlanmalıdır. Bu tür bir alanda aydınlatma, hem davetkar bir atmosfer yaratmalı hem de lobi alanının genişliğini ve mimari özelliklerini vurgulanmalıdır. Ayrıca, enerji verimliliği ve aydınlatma seviyelerinin ayarlanabilir olması da önemlidir. Plaza lobisi için spesifik aydınlatma tasarımı tercih ederken, lümen değerinin metrekare başına 300-500 lümen aralığında bir değer olmasına dikkat etmelisiniz. renksel geriverim indeksinin 80 veya üzeri olması da bir başka dikkat edilmesi gereken noktadır. Tüm bu özelliklere uygun olarak acil aydınlatma armatürleri, ray spotlar, panel aydınlatmaları ve downlight -spotlight aydınlatması tercih edilebilir

  Lobilerde Kullanılan Aydınlatma Ürünleri Nelerdir?

  Lobi aydınlatması modelleri alanın büyüklüğüne, aydınlatma ihtiyacına ve estetik görünümüne göre ayrılmaktadır. Birçok modelde lobi armatürleri misafirlere estetik ve fonksiyonel açıdan kolaylık sağlamaktadır. Yaygınlıkla tercih edilen lobi aydınlatması armatür çeşitleri ise şu şekilde ayrılmaktadır: 

  • Gömme Aydınlatma
  • Duvar Aydınlatma Armatürü
  • Lobi Asma Tavan Aydınlatma 
  • Acil Durum ve Güvenlik Aydınlatması Sistemleri
  • Track (Ray) Işıkları

   

  Lobilerdeki Aydınlatma Modelleri Özellikleri

  • Lobi aydınlatma modelleri , doğal gün ışığına yakın bir renk sıcaklığı (4000k-5000k) aralığına sahiptir. 
  • Lobi aydınlatmaları, kolay temizlenebilir ve toz birikimini en aza indiren yapıya sahiptirler.
  • Lobi aydınlatması armatürleri, Göz yorgunluğunu önlemek ve uzun süreli konfor sağlamak adına, parlamayı azaltan aydınlatma özelliğini taşımaktadır.
  • Lobi aydınlatması uygulamaları,bünyesinde yüksek renk geriverim indeksi özelliğini barındırmaktadır. 
  • Klinir armatür çeşitleri, acil durumlar için entegre edilebilme özelliği bulunur.

   

  Lobi Aydınlatma Armatürleri Nasıl Seçilir?

  Lobi aydınlatma modelleri arasından projenize en uygun olan armatürü seçmek, mimari estetik ve işlevsel açıdan önemlidir. Bu nedenle lobi armatürlerinin her özelliği detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bu noktada Klinik aydınlatması seçilirken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir: 

  • Lobi armatürlerinde her zaman kolay monte edilebilir ve bakımı kolay armatürler tercih edilmelidir. Böylelikle maliyetten ve zamandan tasarruf sağlanabilir. 
  • Lobi aydınlatma sistemleri enerji verimliliği açısında destekleyici ürünler kullanılmalıdır.
  • Lobi aydınlatmasında armatür firması seçimine önem vermelisiniz. Çünkü aydınlatma çözümleri sunan klinik aydınlatma firması size armatürler konusunda garanti vermelidir. Böylelik armatür firmasının servis desteği projenizde uzun süreli kullanım sağlar.
  • Lobi aydınlatma uygulamalarında armatürlerin güvenli ve dayanıklı olması gerekir. Uzun vadede bakım ve değişim ihtiyacını azaltır.

   

  Lobi Aydınlatma Fiyatları

  Lobi aydınlatma armatür fiyatları; modele, markaya, işlevine ve toplu alıma göre değişmektedir. Otel, rezidans ve plaza lobileri için aydınlatma üreticisi Licalux Aydınlatma, kullanıcılara uygun fiyatlarda kaliteli çözümler sunmaktadır. Sitemiz üzerinden lobi  aydınlatma armatürlerini inceleyebilir; lobi aydınlatma armatürleri fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

   BİZE ULAŞIN

   Licalux Aydınlatma Firması ile tanışın, mekanlarınızı aydınlatmanın en yenilikçi yollarını keşfedin! Profesyonel ekibimiz ile tasarım, mühendislik, proje yönetimi ve otomasyon aşamalarında size özel çözümler sunarak, mekanlarınıza, özgün ve kaliteli bir aydınlatma deneyimi sağlamak için hazırız!

   İletişime Geç