• Arama Yap

  BLOG

  Led Ampül Seçim Rehberi

  Ortamın enerjisini ve atmosferini doğru bir şekilde yansıtmak için kullanılan eşyaların ve aksesuarların yanı sıra, seçilen aydınlatma sistemlerinin de önemi büyüktür. Bu nedenle ortam enerjisini doğru şekilde yansıtmak ve mekanın atmosferini yükseltmek  adına doğru led ampullerin seçilmesi gerekir. İşte bu noktada Licalux Aydınlatma olarak, sizlere “Led Ampül Seçim Rehberi”ni hazırladık. Bu rehber sayesinde mekanınızı en iyi şekilde yansıtacak olan Led ampullerin seçimini, doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

  Bulunduğum Ortam İçin En Doğru Led Ampül Hangisi?

  Bulunduğunuz ortamlarda en önemli şey mekanın doğru şekilde ve doğru miktarda aydınlatılıyor olmasıdır.  Böylelikle ortamın enerjisini doğru ve verimli bir şekilde yansıtabilirsiniz. Aksi halde ortamın enerjisi düşük olur ve bu durumda haliyle çevrenizdekilerin ruh halini de etkileyebilir.  Bu nedenle bulunduğunuz ortamın enerjisini ve ruhunu yansıtmak için en doğru ve en verimli LED ampulü seçmeniz gerekir.  Bu noktada birkaç ayrıntıya dikkat etmenizde fayda vardır. Bunlar; seçmiş olduğunuz led ampulün duy çeşidi, Led ampulün şekli, kullandığı teknoloji ve Led ampulün yaymış olduğu ışık türüdür. Saymış olduğumuz bu etkenlere dikkat ederek, ortamın kalitesini ve konforunu artırabilirsiniz.

  Duya Göre Led Ampül Çeşitleri

  Ampul seçiminde en önemli noktalardan biri olan Duy, doğru seçildiği takdirde daha az ısınmaya maruz kalarak,  uzun süreli kullanımlarda dahi enerji tasarrufu sağlarlar. Bu nedenle seçmiş olduğunuz duyun ampul ile uyumlu olması gerekir. Duya göre led ampul seçimi yaparken armatürün tipine ve ampulün voltajına göre seçim yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle aşağıdaki duy seçenekleri sizler için bir alternatif olabilir.

  • E27
  • GU5.3
  • GU10
  • E14

  Şekle Göre Led Ampul Çeşitleri

  Led ampul seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise led ampulün şeklidir. Doğru şekilde seçilen led ampuller, ortamın enerjisini vurgulamak adına iyi bir seçim olmaktadır. Bu yüzden dolayı bulunduğunuz ortamı iyi bir şekilde analiz ederek, uygun şekilli led ampulü tercih edin. Şekle göre led ampul seçimi yaparken; Ampul, Spot, Reflektor, Şamdan, Küre, Lineer, Mum gibi seçenekleriniz olduğunu unutmayın. 

  • Ampul

  Ev içi aydınlatma, Cafe ve Restaurantlarda, Mağaza ve Butiklerde, Konaklama Mekanlarında tercih edilebilir.  

  Mağaza Vitrinleri, Müze ve Sanat Galerileri, Ofis ve Çalışma Ortamları, Ev içi Aydınlatma, Otel Lobileri için kullanılabilir.

  • Reflektor

  Ürün sergileme alanları, Barlarda, Sergiler ve  Ofis alanları gibi mekanlarda  kullanılabilir bir LED ampul çeşididir.

  • Şamdan

  Oturma Odası ve Yemek Odaları, Asma Katlar, Düğün ve Etkinlik Mekanları ve Perakende Mağazalarında kullanılabilir.

  • Küre

  Mutfak, Yatak Odası, Banyo, Kafeteryalar, Otel Hol Alanları ve İş Yerlerinde kullanılabilir bir LED Aydınlatma sistemidir.

  Okul ve Eğitim Kurumları, Depo ve Fabrikalar, Otel Koridorları ve Asansörler, Mağaza ve Perakende Alanlarında tercih edilebilir.

  • Mum

  Oturma Odası ve Yemek Odaları, Asma Katlar, Düğün ve Etkinlik Mekanları ve Perakende Mağazalarında kullanılabilir.

  Teknolojiye Göre Led Ampul Çeşitleri

  Gelişen teknoloji ile beraber LED ampullerin kullanmış olduğu teknolojilerde farklılık göstermektedir. Bahsi geçen bu LED ampul teknolojilerinin başında Led yapılı Ampuller ve Homojen yapılı ampuller gelmektedir. Bu ampul teknolojileri arasında seçim yaparken, enerji verimliliğine dikkat ederek tercihte bulunmanız da fayda vardır. 

  • Led 

  Oturma odası, yatak odası, mutfak, banyo, dış mekanlar, mağazalar, sanat galerileri, oteller ve konaklama alanlarında Led yapılı ampuller kullanılabilir.

  • Homojen

  Hastane odaları, klinikler ve sağlık merkezleri, Sınıflar, konferans salonları, kütüphaneler ve çalışma alanları gibi yerlerde homojen yapılı ampuller tercih edilebilir.

  Işığa Göre Led Ampül Çeşitleri

  Son olarak LED ampul seçimi yaparken ışık yapısına da dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle ortama gereken ışık miktarını iyi bir şekilde yansıtabilirsiniz. Bunu yaparken 3 farklı şık yapısı alternatifiniz vardır. Bunlar; Sıcak yapılı beyaz ışık, Doğal beyaz ışık ve son olarak Soğuk beyaz ışıktır. Bu ışık türlerini detaylı şekilde incelememiz gerekirse;

  • Sıcak beyaz ışık (2500-3300 Kelvin)

  2500-3300 Kelvin arasında olan ışık türüne sıcak beyaz ışık denir. Bu ışık türleri genel olarak kırmızı,sarı ve kahverengi türlerinde olduğu için genellikle evlerde daha fazla tercih edilir. Özellikle yatak odaları ve yaşam alanları için idealdir. Bu sıcak ışık etrafa yaydığı dinlenme hissi sayesinde daha rahat ve dinlenmiş bir atmosfer yaşamanıza yardımcı olur. 

  • Doğal beyaz ışık (4000-4500 Kelvin)

  4000-4500 Kelvin arasında değişen bir ışık standardına sahip olan doğal beyaz ışıklar çoğunlukla Yeşil, beyaz, ve mavi renk yapısına sahip olup, ortamın enerjisini yükseltmek için ve yapılan işin daha çok detay gerektirdiği durumlarda  tercih edilmektedir. Bu ışık türleri genellikle makyaj odalarında, ofis ve çalışma ortamlarında tercih edilmektedir.

  • Soğuk beyaz ışık (5000-6500 Kelvin)

  Ve son olarak 5000-6500 Kelvin değer aralığına sahip soğuk beyaz ışıklar, mavi ışık yaydığından dolayı uzun süre kullanımda baş ağrısı yapabilmektedir. Ama güçlü ışık yapısından dolayı verimliliği artırarak, uzun süreli bir çalışma ortamı sağlar. Bu nedenle genellikle ofislerde, garajda, mücevher mağazasında, deri ve ayakkabı mağazalarında, gümüş objelerin sergilenmesinde ve spor alanlarında tercih edilebilir. 

  Doğru LED Ampul Seçenekleri İle Yaşam Alanlarınıza Hava Katın!

  Warm Glow 2200 Kelvin (K)Sıcak Beyaz ışık ile ruhunuzu ve zihninizi dinlendirin
  Yumuşak Beyaz 2700 Kelvin (K) Yaşam alanlarınıza dinamik ve enerjik bir atmosfer yaratın
  Parlak Beyaz 3000 Kelvin (K) Çalışma alanlarında verimliliği üst düzeye taşıyın
  Beyaz 4000 Kelvin (K)Mekanlarda üst düzey enerjiyi yaratarak, kesintisiz canlılığı hissedin
  Gün ışığı 5000 Kelvin (K)Gün ışığının çarpıcı havasını her an yansıtın

  Led Ampül Seçim Rehberi
  0
  Would love your thoughts, please comment.x