• Arama Yap

  Kafe ve Restaurant Aydınlatması

  Kafe ve Restaurant Aydınlatması

  Restaurantlar ve Kafelerde Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

  Yemek yemek, arkadaşlarımızla sohbet etmek, önemli iş görüşmelerini veya toplantılarını gerçekleştirdiğimiz ve birbirinden zevkli kutlamaların yapıldığı yerler olan restoran ve cafeler, pek çok açıdan müşteri memnun eden yerlerin başında gelmektedir. Müşterileri büyük ölçüde mutlu eden bu yerlerde ışıklandırma sistemlerinin yeterliliği de oldukça önemlidir. Çünkü doğru ölçüde seçilen aydınlatma uygulamaları hem müşterilerin hem de mutfak çalışanlarının daha rahat etmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle kafe ve restaurantlar için doğru aydınlatma armatürleri seçilmelidir. Böylelikle mutfak çalışanları ve müşterilerin göz yorgunluğunu azaltırken, aynı zamanda çalışan mutfak ekibinin dikkatlerinin dağılması engellenmiş olunur. Örneğin; cafeler ve restoranlar için 200-400 arasındaki lümen değerine sahip aydınlatma uygulamaları seçilirken, bar ve pub aydınlatmaları ortalama olarak 150 ve 200 arasındaki lümen değerine sahip olmalıdır. 

  Kafe ve Restoranlarda Aydınlatmanın Önemli Olduğu Yerler

  Kafe ve restoranlarda bulunan armatürler, ortamı estetiksel ve işlevsel açıdan aydınlatan aydınlatma sistemleridir. Çünkü iyi bir aydınlatma sistemi, sadece mekanı aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda mutfak çalışanlarının odaklanmasını büyük ölçüde artırır ve müşterilerin daha rahat vakit geçirmesini sağlar. Bu nedenle cafe ve restaurantlarda soğuk ve nötr tondaki ışıklar tercih edilirken, bar ve publarda daha sıcak renkli ışıklar tercih edilmelidir. Böylelikle Licalux Aydınlatma ile kafe ve restoranlarda daha profesyonel bir görünüm sağlanmış olunur.

   Pub Aydınlatmaları

  Eğlencenin tavan yaptığı, müziğin ise derin bir atmosfer yarattığı publarda, kişiler rahatlamak ve doyasıya eğlenmek için tercih etmektedirler. Bu nedenle ortamın atmosferine eşlik edecek aydınlatma sistemleri tercih edilmelidir. Bu noktada ortamın enerjisini yükseltmek açısından sıcak tonlu 2700K – 3000K değer aralığındaki aydınlatma uygulamaları tercih edilmelidir. Bu sayede ortam enerjisi daha da yükseltilebilir. Bunun yanında pub aydınlatma armatürleri ortalama olarak 150-200 lümen arasında olmalıdır. Ve renksel geriverim indeksi ise 80 idealdir. Bu etkenler doğrultusunda en ideal pub aydınlatma sistemleri acil aydınlatma sistemleri gizli aydınlatmalar, Ray Spotlar, Downlight spotligtlardır.  Sizde Pub aydınlatılmasında Licalux’un akıllı kontrol sistemleri ile enerji tasarrufu yapılmasına katkı sağlayabilirsiniz

  Bar Aydınlatması

  Eğlence dozajının yükseldiği ve enerjinin hiç bitmediği barlar, pub ortamlarına göre daha kalabalık ve geniş mekanlardır. Bu nedenle bar aydınlatmalarının doğru seçilip, uygulanması oldukça önemlidir. Sıcak ve samimi bir ortam yaratmak adına barlarda, sıcak tonlardaki aydınlatma sistemleri tercih edilmeldir.  Böylelikle mekana gelen müşterilerin rahat bir şekilde eğlenmesine yardımcı olunur. Bar aydınlatmasında genellikle 200 lümenlik aydınlatma uygulamaları ideal bir seçenek iken, renksel geriverim indeksi ise 80 olmalıdır. Bunun için en iyi bar aydınlatması seçenekleri acil aydınlatma sistemleri, downlight spotlight, lineer aydınlatmalar ve gizli aydınlatmalarıdır. 

  Cafe Aydınlatması

  Pek çok kişinin günün yorgunluğunu atmak, arkadaşları ile saatlerce sohbet etmek ve kafa dağıtmak için tercih ettikleri cafeler, sessiz ve sakin yerler tercih eden kişiler için iyi bir seçenektir. Müşterilerin huzurlu ve keyifli anlar yaşaması için var olan kafelerde ışıklandırmanın yeterli seviyelerde olması gerekir. Özellikle gölgeleri ve karanlık noktaları önlemek adına ışığın dengeli bir şekilde dağılımı sağlanması gerekir. Aynı zamanda ferah ve rahat bir ortam sağlanması adına beyaz ışık tercihinde bulunmalıdır. Böylelikle mutfak çalışanların rahat bi şekilde çalışması sağlanırken, aynı zaman da müşterilerin daha rahat sohbet etmesine ve vakit geçirmesine olanak tanır. Cafeler için ortalama lümen değeri, 200 ile 400 arasında olmalıdır. Bunun yanı sıra renksel geri verim indeksi ise 80-90 arasında olan aydınlatma armatürleri tercih edilmeldir. Eğer cafe aydınlatma sistemleri tercihinde bulunacaksanız acil aydınlatma sistemleri, sıva üstü aydınlatmalar, panel aydınlatmaları ve sıva üstü downlight aydınlatmalarını tercih edebilirsiniz.

  Restaurant Aydınlatması

  Güzel yemekler deneyimleyip, arkadaşlarla hoş sohbetleri gerçekleştirmek ve aynı zamanda da başarılı iş yemekleri yapma için ideal bir seçim olan restoranlar, ışıklandırmanın önemli olduğu yerlerin başında gelmektedir. Restaurantların gölgede veya karanlıkta kalacak noktaları ortadan kaldırmak adına ışıklandırmanın yeterli seviyede ve dengeli bir şekilde dağılması gerekir. Bunun yanında müşterilerin yemeklerini rahat bir şekilde yemesi ve mutfak çalışanlarının güvenli bir ortamda çalışabilmesi adına, nötr tonlardaki ışıklandırma sistemleri tercih edilmeldir. Aynı zamanda yemek yenilen bölümde genel konsepte bağlı olarak 50-200 lüks aralığında aydınlatma seviyeleri kullanılırken, Restoranın diğer alanlarında ise; girişte 100 lüks, gıda depolama bölümünde 150 lüks, yıkama bölümünde 300 lüks, pişirme bölümünde ise 500 lüks aydınlatma armatürleri gereklidir. Bu sayede hem müşteriler daha rahat ve keyifli vakit geçirirler. Hem de çalışanlar daha rahat bir çalışma ortamında işlerini yürütebilirler.

  Cafe ve Restaurantlarda Kullanılan Aydınlatma Ürünleri Nelerdir?

  Cafe restaurant aydınlatması modelleri alanın büyüklüğüne, aydınlatma ihtiyacına ve estetik görünümüne göre ayrılmaktadır. Birçok modelde kafe ve restoran armatürleri kullanıcılara estetik ve fonksiyonel açıdan kolaylık sağlamaktadır. Yaygınlıkla tercih edilen kafe ve restoran aydınlatması armatür çeşitleri ise şu şekilde ayrılmaktadır.

   

  Restaurant ve Cafe Aydınlatma Modelleri Özellikleri

  • Cafe ve Restoran aydınlatma modelleri, ışığın eşit bir şekilde dağılmasına ve gölge oluşmamasını sağlar.
  • Kafe ve restaurant aydınlatma armatürleri, renk geriverimi yüksektir. Böylelikle gerçek renklerinin doğru algılanmasına yardımcı olur.
  • Cafe ve restoran aydınlatmaları, farklı işlemler için ayarlanabilir ve kontrol edilebilir ayarlara sahiptir.
  • Cafe ve restoran armatür çeşitleri genellikle hem çevre dostu olup, aynı zamanda da uygun fiyat skalasına sahiptir.
  • Cafe ve restoran aydınlatması uygulamaları, göz yorgunluğunu azaltan ve rahatlatıcı etkiye sahip özellikler barındırır.

   

  Cafe & Restaurant Aydınlatma Armatürleri Nasıl Seçilir?

  Cafe ve restoran aydınlatma modelleri arasından projenize uygun olan armatürü seçmek mimari estetik ve işlevsel açıdan önemlidir. Bu nedenle restaurant ve cafe armatürlerinin her özelliği detaylı olarak incelenmelidir. Kafe ve restoran aydınlatması seçilirken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir: 

  • Kafe ve restaurant armatürlerinde her zaman çevre dostu teknolojiye sahip olmalıdır. Böylelikle enerji, tasarrufunu büyük ölçüde sağlamış olursunuz.
  • Cafe ve restoran aydınlatma sistemleri müşterilerin mutfak elemanlarının ve çalışan diğer elemanların göz yorgunluğunu azaltan ve rahatlatıcı etki yaratan, sistemler seçilmeli.
  • Cafe ve restoran aydınlatmasında armatür firması seçimine önem vermelisiniz. Çünkü aydınlatma çözümleri sunan cafe restaurant firması, size armatürler konusunda garanti vermelidir. Böylelik armatür firmasının servis desteği projenizde uzun süreli kullanım sağlar.
  • Cafe ve restoran aydınlatma uygulamalarında bir diğer önemli nokta ise ayarlanabilir ve kontrol edilebilir olmasıdır. Bu sayede ışık seviyesini istediğiniz doğrultusunda ayarlayabilirsiniz.

   

  Cafe ve Restaurant Aydınlatma Armatürü Fiyatları

  Cafe & restaurant armatür fiyatları; modele, markaya, işlevine ve toplu alıma göre değişmektedir. Uzman kafe ve restoran aydınlatması üreticisi Licalux Aydınlatma, kullanıcılara uygun fiyatlarda kaliteli çözümler sunmaktadır. Sitemiz üzerinden kafe ve restoran aydınlatma armatürlerini inceleyebilir; cafe ve restaurant aydınlatma armatürleri fiyatları için bizimle iletişime geçebilir iç mekan aydınlatma sayfamızı inceleyebilirsiniz.

   BİZE ULAŞIN

   Licalux Aydınlatma Firması ile tanışın, mekanlarınızı aydınlatmanın en yenilikçi yollarını keşfedin! Profesyonel ekibimiz ile tasarım, mühendislik, proje yönetimi ve otomasyon aşamalarında size özel çözümler sunarak, mekanlarınıza, özgün ve kaliteli bir aydınlatma deneyimi sağlamak için hazırız!

   İletişime Geç