• Arama Yap

  BLOG

  İç Mekan Aydınlatma Nasıl Olmalı?

  Aydınlatma ortamın düzenlenmesinde ve detayları ortaya çıkarmada büyük bir öneme sahiptir. Bulunulan ortamda doğru aydınlatmanın yapılması ortamın kalitesi üzerinde etkilidir. Aydınlatma mekan kavramını farklı boyuta taşıyarak yaşam algısını etkilemektedir. Ortamda yer alan aksesuarlar, mobilyalar ile aydınlatma objeleri bir uyum içerisinde olmalıdır.

  Ortamda yer alan küçük detayları doğru aydınlatma ile gözler önüne serebilir ya da loş bir aydınlatma ile görünmez kılabilirsiniz. Aydınlatmanın doğru kullanılması ile mekan içerisinde istenilen atmosfer yaratılabilir. Peki, “İç mekan aydınlatma nasıl olmalıdır?” Bu yazımızda sizler için bu sorunun cevabına yer vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

  Hangi Aydınlatmalar Seçilmelidir?

  Aydınlatmalar mekanda bireyler üzerinde farklı etkiler yaratır. Bu nedenle iç mekanda seçilecek ve aydınlatmaların renkleri son derece önemlidir. Renklerin algılanması ışık kaynaklarına bağlıdır. Bu doğrultuda, seçilen ışık kaynaklarının renkleri tasarımın önemli kriterleri içerisinde yer alır. Bir diğer etkili kriter ise iklimdir. Mekanların renk yansıtma faktörü ve iklim göz önünde tutularak seçim yapılmalıdır. Örneğin; soğuk ülkelerde, sıcak renkler seçilmeli ve sıcak ülkelerde soğuk ve serinletici renkler seçilmelidir. Etkili ve kaliteli bir aydınlatmaya sahip olmak için uygun aydınlatma düzeneklerinin ve uygun ışık kaynaklarının seçilmesi de bu noktada çok önemlidir.

  İç mekanda kullanılan genel aydınlatmalar, iç mekanı bir bütün olarak gösterilmesini ve dengeli şekilde her yere ışığın iletilmesini sağlayan aydınlatma türlerindendir. Bu aydınlatmalar ambiyans olarak da tarif edilir ve iç mekan tasarımlarında sıklıkla karşımıza çıkar. Genel aydınlatmada, alışık olduğumuz aydınlatma tipinden farklıdır.

  Alışık olduğumuz aydınlatma tek bir odak noktasına dikkat çekmek isteyen aydınlatmadır. Genel aydınlatma türünde ise bunun tam tersini bir atmosfer yaratılmıştır. Işık her yere yani tavana, duvara ve zemine eşit olarak dağılmış ve bu yüzeylerden denk bir şekilde yansıtılmıştır. İç mekanda bu tür aydınlatmalar seçilerek muazzam bir ortam yaratılabilir.

  Aydınlatmalar Nasıl Konumlandırılmalıdır?

  Aydınlatmaların rengi, konumu, kalitesi son derece önemlidir. Özellikle göz sağlığımız için bu faktörleri dikkate almak ve iç mekan tasarımı yaparken bu noktaları göz önünde bulundurmak önemlidir. Tasarlanmış bir iç mekanın yüzeylerinin dokusal boyutlarını uygun aydınlatmalar seçerek doğru konumlandırılmalıdır. Aksi durumda seçilen renkler ve tasarım birlikte ahenk oluşturamaz. Yanlış aydınlatma konumlandırmaları ortamda karmaşaya sebep olurken dikkat dağınıklığına, baş ağrısına ve halsizliğe sebep olabilir.

  Doğru aydınlatma yapıldığında bu aydınlatma insana iyi gelmeli insanın ihtiyaçlarını gidermelidir aynı zamanda insan hayatını kolaylaştırmalıdır. İç mekan aydınlatmaları nasıl olmalı? Sorusuna gelirsek şöyle cevaplayabiliriz; iç mekan aydınlatmasında odanın tavanına yerleştirilen küçük ledler oldukça işlevseldir. Küçük ledler sayesinde odaya eşit miktarda ışık dağılır ve odaya farklı bir atmosfer yaratılmış olur. Buna ek olarak beyaz renkli duvarlar ışığı dağıttığı için odanın daha büyük ve geniş görünmesini sağlar. Beyaz duvarlar özellikle küçük odaya sahip kişilerin odalarını daha geniş göstermek için kullanabilecekleri bir yöntemdir. Beyaz duvarların yanı sıra odalarında kullanacakları aynalar ve cam objeler odanın daha ferah ve geniş olmasına katkı sağlayacaktır.

  Farklı aydınlatma modelleri sunacak olursak günümüzde kullanılan avize modellerini, tv sehbası aydınlatması, merdiven aydınlatması, spot aydınlatması, sarı iç aydınlatmalarını verebiliriz.

  Bu yazımızda “İç mekan aydınlatma nasıl olmalı?” sorusu altında “iç mekanda hangi aydınlatmalar seçilmeli, iç mekanda aydınlatmalar nasıl konumlandırılmalı? Sorularının cevaplarına yer verdik. İç mekan aydınlatılması yapılırken hangi noktalara dikkat etmeli bu noktalara yer verdik ve yazımızı sonlandırırken iç mekan tasarımlarında kullanabileceğiniz aydınlatma modelleri sunduk. 

  0
  Would love your thoughts, please comment.x