• Arama Yap

  BLOG

  Hangi Oda Nasıl Aydınlatılmalı?

  Aydınlatma, yaşadığımız her odanın atmosferini ve işlevselliğini büyük ölçüde etkilemektedir. Özellikle  evlerimizde ve çalışma alanlarımızda büyük önem taşıyan aydınlatma sistemleri doğru şekilde seçildiği zaman, büyük katkı sağlamaktadır. Bu noktada her alanda, farklı özelliklere ve ışık yapısına sahip aydınlatma sistemleri tercih edilmelidir. işte tamda bu noktada sizlere, “Hangi Oda Nasıl Aydınlatılmalı?” adlı içeriğimizi hazırladık. Bu içeriğe göz atarak, ev ve işyerlerinizdeki alanlarda hangi aydınlatma sistemlerini tercih etmeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olabilir. Aynı zamanda bu aydınlatma sistemlerini neden tercih etmeniz gerektiği hakkında da detaylı bilgi edinebilirsiniz. Hepinize keyifli okumalar ve iyi günler dileriz.

  Aydınlatma Seçimleri Neden Önemlidir?

  Aydınlatma sistemlerinde yapılan tercihler oldukça önemlidir. Bunun temel nedeni yapılan doğru aydınlatma seçiminin göz sağlığı, enerji verimliliği, estetik ve çevresel sürdürülebilirlik gibi birçok kritik faktörü doğrudan etkilemesidir. Bu nedenle evlerinizde ve ofislerinizde kullanılacak aydınlatma sistemlerinin doğru şekilde planlanması ve uygulanması gerekmektedir. Bu noktada verimliliği yüksek aydınlatmaları tercih ederek, elektrik tüketimini azaltabilir. Aynı zamanda da LED teknolojisine sahip aydınlatma seçenekleriyle bakım maliyetlerini azaltarak, karbon ayak izinin azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz. Son olarak, ihtiyaçlarınızı ve mekanınızın yapısını göz önünde bulundurarak uygun aydınlatma çözümlerine sahip olabilirsiniz.

  Peki Hangi Alanda, Hangi Aydınlatma Sistemi Kullanılmalı?

  Aydınlatma sistemlerinin doğru seçimi, kullanılan alanın işlevselliği ve ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. O yüzden kesin bir aydınlatma çözümü sunmak yanlış olacaktır. Çünkü o alanın tüm özelliklerini bilmeden alınan aydınlatma sistemi çoğu zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Bu sebeple de kullanacağınız alanı iyi bir şekilde analiz edip, ondan sonra aydınlatma sistemine karar vermeniz gerekir. Örneğin, ofis ortamları genellikle odaklanmayı artırmak için daha parlak ve homojen aydınlatma sistemleri gerekirken, Oturma odaları ve dinlenme alanları ise daha sıcak ve yumuşak aydınlatma tonları tercih edilmelidir. Böylelikle daha olumlu sonuçlar elde edilir.  Bu konuyu daha detaylı bir şekilde ele almak gerekirse;

  Banyo Aydınlatması Nasıl Olmalı?

  banyo-aydinlatmasi-nasil-olmali

  Banyo aydınlatması seçimi, banyonun işlevselliği ve kullanım amacı göz önünde bulundurularak dikkatlice yapılmalıdır. Bu noktada 300-500 lux arasında bir aydınlatma seviyesi ideal olabilmektedir. Çünkü bu lux seviyesi göz sağlığınızı büyük ölçüde korumaktadır. Ayrıca, banyo aydınlatma armatürleri su ve nemden etkilenmeyecek şekilde tasarlanmasına da dikkat etmeniz gerekir. Aki halde yüksek orandaki su ve nemden kaynaklı olarak aydınlatma armatürü etkilenebilir. Son olarak banyo aydınlatması tercih ederken, LED teknolojili ampuller kullanılmasına özen gösterin. Böylece yüksek oranda enerji verimliliği sağlayabilirsiniz. Bu noktada doğru ampul seçimin de bulunmak için led ampül seçim rehberine ve banyo aydınlatması sayfamıza  göz atabilirsiniz.

  Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalı?

  mutfak-aydinlatmasi-nasil-olmali

  Evlerin şüphesiz ki en fazla kullanıldığı alan olan mutfaklar, aydınlatma konusunda oldukça dikkat edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bu nedenle Tezgah, ocak ve lavabo gibi alanlara yeterli ışık seviyesi düşmesi önemlidir. Bunun için 500-750 lux arasında bir aydınlatma seviyesi tercih etmek ideal olacaktır. Bununla beraber gölgelenmeyi ve yansımaları minimuma indirmek için doğru konumlandırılmış armatürler ve aydınlatma düzenlemeleri seçilmelidir. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için mutfak aydınlatmaları sayfamızı tercih edebilirsiniz.

  Yemek Odası İçin Aydınlatma Nasıl Olmalı?

  yemek-odasi-aydinlatmasi

  Yemek odası için aydınlatma seçimi, hem işlevselliği hem de ambiyansı düşünerek yapılmalıdır. Bunun içinde seçilen aydınlatma sisteminin, seviyesi ve türü önemlidir. Bu noktada yemek odalarında genel ambiyansa vurgu yapmak için tavan veya avize tarzı merkezi aydınlatma tercih edilebilir. Çünkü bu tarz aydınlatmalar, odanın tamamına eşit ve yeterli miktarda ışık sağlar. Öte yandan renk sıcaklığı ise, 2700K – 3000K arasında olmalıdır. Bu da farklı etkinliklere ve atmosferlere uyum sağlamak için idealdir. Bu noktada yemek odalarınızda daha doğru bir aydınlatma sistemi tercih etmek için, yemek odası aydınlatması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Böylelikle samimi ve sıcak yemek odalarınıza farklı dokunuşlar yapabilirsiniz.

  Salon Aydınlatması Nasıl Olmalı?

  salon-aydinlatmasi-nasil-olmali

  Misafirlerimizi ağırladığımız, aile sohbetlerinin döndüğü salonlarımızın aydınlatması da oldukça önemlidir. Bu noktada aydınlatma sistemlerinin metrekare başına değerlendirilmesi yapılmalıdır. Örneğin salonunuz 40 metrekare ise, lümen değeri bunun en az  10 katı olması gerekir. Yani 40 metrekare salon için  400 lümenlik bir aydınlatma sistemi hem estetik hem de fonksiyonel açıdan kolaylık sağlayacaktır. Bunun yanı sıra  ışık renginin sıcak beyaz renk olması da ortama artı bir değer katacaktır. Çünkü bu yapıdaki aydınlatma sistemleri,  gözleri yormadığı gibi aynı zamanda da sıcak ve samimi bir ortamın sağlanmasına olanak tanır. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için salon aydınlatması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Oturma Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

  oturma-odasi-aydinlatmasi-nasil-olmali

  Günümüzün büyük bir çoğunluğunun geçtiği ve günün yorgunluğunu attığımız oturma odalarımız, dinlendirici ve rahatlatıcı özelliği nedeniyle, oldukça fresh bir görünüme sahip olması gerekir. Bunun için de led enerjiye sahip 2700K veya 3000K arasındaki, açık/sarı renkli led ampuller tercih edilebilir. Böylelikle hem enerji verimliliği sağlanmış olunur hem de ortamın daha iyi aydınlanmasına yardımcı olunur. Bu doğrultuda oturma odalarınız için doğru led ampul tercihinde bulunmak istiyorsanız, led ampul seçim rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Yatak Odası İçin Aydınlatma Nasıl Olmalı?

  yatak-odasi-yadinlatmasi-nasil-olmali

  Zamanımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz yatak odaları dinlenme ve yenilenme açısından bizlere büyük fayda sağlamaktadırlar. Evin oldukça önemli olan alanlarından olan yatak odalarına aydınlatma sistemi seçiminde bulunurken mutlaka, rahatlatıcı bir atmosfer yaratmasına ve dinlenmeye yardımcı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun içinde yumuşak ve sıcak tonlardaki aydınlatma seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ayarlanabilir aydınlatma seçeneklerini tercih etmeniz, geceleri loş bir ortam sağlamanıza ve rahatça uykuya dalmanıza olanak tanımaktadır. Tüm bu bilgiler doğrultusunda yatak odası aydınlatmalarında 2700K-3000K’lık aydınlatma  seçimlerini tercih edebilirsiniz. Daha fazla detaylı bilgiye sahip olmak için yatak odası aydınlatması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Çocuk Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

  Çocuklarımızı sağlıklı bir uyku çektiği ve birbirinden güzel oyunlarla eğlendiği çocuk odalarında aydınlatma sistemlerinin çeşidi ve yapısı oldukça önemlidir. Bu noktada tercihinizi sıcak tonlardaki yumuşak doğal ışıklardan yana kullanabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun görme yetisi olumsuz yönde etkilenmemiş olur. Bununla beraber, çocuk odası içerisinde kullanmış olduğunuz aydınlatma sistemlerini gece lambası ve çalışma masası lambaları ile destekleyebilirsiniz. Genel olarak çocuk odası aydınlatmalarının 200-300 lux arasında olması gerekirken, oyun ve aktivite alanlarının 300 ile 500 arasında, çalışma masası aydınlatmasının da 500-700 lux arasında olması yeterli olacaktır. Sizde çocuk odası aydınlatması konusunda fikir sahibi olmak istiyorsanız, çocuk odası aydınlatması adlı sayfamızı inceleyebilirsiniz.

  Bebek Odası İçin Aydınlatma Nasıl Olmalı?

  bebek-odasi-aydinlatma

  Bebeğimizin hem zihinsel hem de fiziksel açıdan sağlıklı büyümesi için, doğru bir şekilde aydınlatılmış olan odada uyuması gerekmektedir. Bu noktada odada kullanılan ışığın rengine ve lux değerine oldukça dikkat etmeniz gerekir. Örneğin; Bebeğinizin sağlıklı ve rahat bir uyku çekebilmesi için odadaki aydınlatma sisteminin en az 50- 100 lux arasında olması gerekir. Bahsi geçen bu lux değeri, odanın geneline hafif ve rahatlatıcı bir aydınlık verdiğinden, bebeğin odasında rahat bir şekilde  uyumasına ve  bakımı yapılmasına olanak tanır. Bunun yanı sıra, keskin ve parlak aydınlatma düzenekleri yerine daha yumuşak ve sıcak tonlardaki aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Sn olarak aydınlatma konusunda led aydınlatmaları tercih etmeyi unutmayın. 

  Balkon Aydınlatması Nasıl Olmalı?

  balkon-aydinlatmasi

  Günün yorgunluğunu, stresini ve telaşını bir kenara bırakmamızı sağlayan balkonlar, şüphesiz ki birçoğumuzun evinde en sevdiği alanlardan birisidir. Bu alanlar sakinliği hissetmek için iyi bir seçenek haline gelmektedir.  İşte bu noktada huzur dolu balkonlarda, doğru aydınlatma sistemlerinin seçilmesi oldukça önemlidir. Bunun için 100 ile 200 lux arasındaki aydınlatma sistemleri uygun olacaktır. Bununla beraber orta keskinlikteki beyaz ışıklar tercih edilmelidir. Bu renkteki aydınlatma seçenekleri kişinin mantal açıdan rahatlamasını sağlayacağı gibi aynı zamanda da, göz sağlığı açısından yarar sağlamaktadır. Bu nedenle tercihiniz beyaz hafif keskinlikteki ışıklardan yana olmalııdr. Böylelikle balkonlarınızda ve taraslarınızdaki aydınlatma  seçimlerinden maksimum verim sağlamış oluruz. Sizde balkonlarınız ve teraslarınız için led ampul seçimi yapacaksanız, led ampul seçim  rehberi sayfamızı inekeyebilisiniz

  Giyinme Odası İçin Aydınlatma Nasıl Olmalı? 

  Pek çoğumuzun vakit geçirmekten hoşlandığı alanların başında gelen giyinme odaları aydınlatma açısından yeterli aydınlatma düzeyine sahip olmaları gerekir. Bunun içinde genel aydınlatmanın en az 200 ile 500 lux arasında olması ve sıcak beyaz veya doğal beyaz tonlarındaki aydınlatma renkleri tercih edilmelidir. Böylelikle kıyafetlerin, ayakkabıların ve çantaların renkleri daha net bir şekilde algılanabilir. Bunun yanında makyaj masalarını bulunduğu alanlarda ise, 500 ila 1000 lux arasında bir aydınlatma düzeyi tercih edilerek, makyaj yaparken daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar. Son olarak giyinme odası aydınlatmalarında mümkün olduğunca led aydınlatma veya spot aydınlatma tercih etmelisiniz. Bu sayede aydınlatma sistemlerinden maksimum verim elde edebilirsiniz.

  Koridor Aydınlatması Nasıl Olmalı?

  koridor-aydinlatmasi-nasil-olmali

  Koridor aydınlatması, genellikle odaklanmış ve işlevsel bir aydınlatmaya ihtiyaç duymaktadır. Bunun temel nedeni koridorların genellikle dar ve uzun alanlar olmasıdır. Bu nedenle  doğru aydınlatma düzenlemesinin seçilmesi hem güvenliği artırır hem de estetik açıdan mekana değer katar. Bunun için koridor aydınlatma sistemlerinin ortalama olarak 100-200 luxluk bir aydınlatma vermesi yeterli olacaktır. Bununla beraber, aydınlatma rengininde doğal beyaz ışık olması gerekir. Böylelikle koridorlarda net ve parlak bir ışık sağlanarak, güvenlik en üst düzeyde sağlanır. Ayrıca estetik açıdan da modern ve temiz bir görünüm sağlanabilir. Bu konuda daha detaylı bir bilgi almak istiyorsanız, koridor aydınlatması sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

  Çalışma Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

  Özellikle ofis alanlarında zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz çalışma odalarında, verimli bir şekilde çalışabilmek için aydınlatma sistemlerinin doğru seçilebilmesi gerekir. Bunun için de ortalama 300-500 lux luk bir aydınlatmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Belirtilen bu aydınlatma miktarı, çalışmanızın daha verimli olmasına ve odak noktanızın dağılmasına engel olur. Bunun yanında doğal ışık rengini tercih etmeniz gerekmektedir. Böylece çalışırken daha iyi konsantre olabilir. Aynı zamanda çalışırken, göz sağlığınız zarar görmemiş olur.

  Dinlenme Alanları İçin Aydınlatma Nasıl Olmalı?

  Yoğun geçen toplantılar ve raporlamalardan sonra biraz dinlenip kahvenizi yudumlamak istiyorsanız, dinlenme alanları bu konudaki en iyi seçeneklerden biridir. Bu nedenle dinlenme alanlarında kullanılacak aydınlatma sistemlerinin de dikkatli seçilmesi gerekir. Bunun için rahatlatıcı ve huzur verici bir atmosfer yaratmak adına, yumuşak ve sıcak tonlardaki ışıklar tercih edilmelidir. Buna ek tercih ettiğiniz dinlenme alanı aydınlatması genel olarak, 100-200 lux civarında olmalıdır. Böylece kişiler bu aydınlatma altında zihinsel yorgunluğunu dindirebilir ve bir nebze de olsa stresten arınmış olur.

  Toplantı Odalarında Aydınlatma Nasıl Olmalı?

  toplanti-odalari-nasil-aydinlatilmali

  Büyük ve önemli toplantıların gerçekleşip, hayati kararların masaya yatırıldığı yerlerden olan toplantı odaları, dikkatlerin ve konsantrasyonun üst düzeyde olması gereken yerlerin başında gelmektedir. Bu noktada toplantı odası aydınlatmasının 300-500 lux arasında olması ve doğal beyaz ışık rengine sahip olması gerekir. Bu sayede Parlama ve yansıma gibi dikkat dağıtıcı unsurlar en aza indirilmiş ve ışığın düzgün dağılması sağlanmış olur. Aynı zamanda ofislerde enerji konusunda maksimum verim elde edip, maliyet konusunda avantaj yakalamak istiyorsanız seçmiş olduğunuz aydınlatma sistemlerinin Led aydınlatma olduğuna dikkat edin. Bu konuda bilgi almak içinde led ampul seçim rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Yemekhane İçin Aydınlatma Nasıl Olmalı?

  Yemekhane aydınlatmasında, hem rahatlatıcı bir ortam yaratmak hem de yemeklerin ve ortamın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için dikkatli şekilde tercih edilmesi gerekir. Bunun için özellikle tercihlerimizi sıcak beyaz tonlardaki aydınlatmalardan yana kullanmalıyız. Ayrıca, dimmer özellikli ışıklar kullanarak ışık yoğunluğunu istediğiniz seviyede ayarlayabilirsiniz. Bunun içinde 200-300 lux arasındaki aydınlatma seçenekleri uygun olacaktır.

  Sizde ev aydınlatmasında ve ofis aydınlatma sistemlerinde en iyisini tercih etmek istiyor, aydınlatmak istiyor ancak nasıl bir aydınlatma sistemi tercih etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, hemen Lıcalux’un uzmanları ile iletişime geçin. Böylelikle en uygun aydınlatma seçeneğine kısa sürede sahip olabilirsiniz.

  0
  Would love your thoughts, please comment.x