• Arama Yap

  BLOG

  Gonyofomotre Nedir?

  Geçmişten günümüze karanlıktan kurtulabilmek için çeşitli alet ve sistemler kullanılmıştır. İnsanoğlunun ateşi bulmasıyla başlayan bu serüven günümüzde genel olarak aydınlatma sistemleri olarak adlandırabileceğimiz sistemler ile devam etmektedir. 

  Günümüzde aydınlatmanın daha sağlıklı ve verimli olabilmesi için çeşitli alet, ekipman ve ürünler kullanılmaktadır. Bu teknolojik cihazlarlardan biri de “Gonyofotometre” olarak adlandırılır. 

  Gonyofotometre kelimesi, açıları ölçmek için kullanılan gonyometre ve ışığı ölçmek için kullanılan fotometre kelimelerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Gonyofotometre, bir ışık kaynağından yayılan ışık şiddetinin dağılımını ve bu dağılım sonucu elde edilen toplam ışık akısını hesaplamak için kullanılan teknolojik bir cihazdır. Yani Gonyofotometre ile ışık şiddeti (kandela), parıltı (cd/m²) ve aydınlık düzeyi (lüks) gibi çeşitli değerler ölçülebilmektedir. Gonyofotometre Nedir sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Ancak gonyofotometre ile ilgili cevaplandırılması gereken sorular bununla sınırlı değildir. 

  Bu yazımızda sizler için Gonyofotometre Nasıl Çalışır ve Gonyofotometre Nerelerde Kullanılır sorularına cevap vereceğiz.

  Gonyofotometre Nasıl Çalışır?

  Gonyofotometrenin ile gerçekleştirelecek olan testlerin karanlık bir odada uygulanması gerekir. Testin gerçekleştirilcek olduğu odanın gerekli özellikleri, gonyofotometre cihazı üretici tarafından belirtilir. Gonyofotometre ölçümlerinde odanın ölçüleri ve duvarların rengi dışında ortam sıcaklığı da dikkat edilmesi gereken parametrelerden biridir. Eğer üreticinin belirttiği oda şartları sağlanamazsa, elde edilen sonuçlar doğru olmayabilir.

  Gonyofotometre ile yapılacak olan testler için testi yapacak olan kişinin gerekli bilgi birikimine sahip olması gereklidir. Gonyofotometre ile yapılan işlem her ne kadar basit görünse dahi dikakt edilmesi gereken pek çok farklı parametre bulunmaktadır. Ayrıca farklı ölçümler için farklı tiplerde gonyofotometreler bulunmaktadır. Elde edilen sonuçların yüksek doğrulta olabilmesi için doğru cihaz seçilmelidir.

  Gonyofotometre Nerelerde Kullanılır?

  Gonyofotometrenin kullanım alanlarına baktığımızda ilk olarak karşımıza aydınlatma ve otomotiv sektörleri çıkıyor. Aydınlatma ve otomotiv sektörlerinde ışık yayan sistemlerin performans testlerinin yapılabilmesi için gonyofotometre kullanılmaktadır. Bunların dışında ise başta trafik sinyal lambalarının ışık ölçümleri olmak üzere farklı alanlarda gonyofotometre aktif olarak kullanılmaktadır.

  Bu yazımızda sizler için Gonyofotometre Nasıl Çalışır ve Gonyofotometre Nerelerde Kullanılır sorularına cevap verdik. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  0
  Would love your thoughts, please comment.x