• Arama Yap

  BLOG

  Balkon ve Teras Aydınlatması Fikirleri

  Evlerimiz en nadide köşelerinden biri olan balkon ve teraslarımız, günün yorgunluğunu ve günün stresini atmak için kusursuz bir alandır. İşte bu oldukça işlevsel olan mekanlarda doğru aydınlatma seçeneğini tercih etmekte oldukça önemlidir. İşte bu noktada sizler için hazırlamış olduğumuz “Balkon ve Teras Aydınlatması Fikirleri”adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Böylelikle mekanlarınızda profesyonel ve kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz. Şimdiden hepinize keyifli okumalar ve iyi günler dileriz.

  Balkon veya Teras Aydınlatması Neden Önemlidir?

  Pekçoğumuz stresli ve sıkıcı şehir hayatından bir nebze de olsa kurtulmak için, soluğu balkon ve teraslarda almaktadır. Çünkü balkon ve teraslar açık havada dinlenmek ve gevşemek aynı zamanda da zihni tazelemek için mükemmel bir ortam sunar. İşte bu noktada balkon ve terasların doğru bir şekilde aydınlatılması gerekir. Bunun temel nedeni gece vakitlerinde güvenliğin tam olarak sağlanması olabilir. Böylelikle doğru aydınlatma sistemlerinin seçilmesiyle, gece veya loş havalarda adımlarınızı daha rahat görebilir aynı zamanda da olası kaza risklerini en aza indirmiş olursunuz. Buna ek olarak doğru seçilmiş bir balkon teras aydınlatması sayesinde ortamı estetik açıdan daha fazla zenginleştirip, balkon ve teraslarınızı cazibe merkezi haline getirebilirsiniz. Son olarak doğru teras ve balkon aydınlatmaları, yaşam kalitenizi artırabilir ve açık hava alanlarınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olur. Bahsi geçen tüm bu nedenlerden dolayı aydınlatma sistemlerine önem vererek, profesyonel bir aydınlatma sistemi elde edebilirsiniz.

  Balkon ve Teras Aydınlatması Nasıl Olmalı?

  Evlerimizin en huzur verici alanlarının başında gelen balkon ve teras aydınlatmasında şık ve sofistike bir görünüm elde edilmesi için belli başlı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktalara dikkat ederek, hem fonksiyonel açıdan hem de estetik açıdan avantaj elde edebilirsiniz. 

  Balkon ve teras aydınlatmasının nasıl olması gerektiğini genel olarak ele almak gerekirse, adımların ve engellerin net bir şekilde görünmesini sağlayacak bir ışıklandırma tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra, yumuşak ve sıcak onlarda aydınlatma tercih etmek, her zaman için balkonlarınız da ve teraslarınız da romantik bir hava oluşmasına yardımcı olur. Böylece teras ve balkonlarda geçirilen zaman daha keyifli ve huzurlu hale getirerek, sevdiklerinizle daha iyi bir zaman geçirebilirsiniz.

  Teras Aydınlatması Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeli?

  Teras Aydınlatması tercihinde bulunurken belli başlı noktalara dikkat etmenizde yarar vardır. Bu sayede teraslarınızda fonksiyonel, estetik ve güvenlik açısından avantaj sağlayabilirsiniz. Bu noktada şunlara dikkat etmeniz gerekir;

  • Aydınlatmanın amacına uygun aydınlatma sistemini tercih ettiğinizden emin olun. Bu sayede ortamda romantik bir görünüm sağlarken, aynı zamanda da daha iyi aydınlatılmış bir ortam elde edebilirsiniz.
  • Doğru bir aydınlatma sıcaklığı seçip seçmediğinize dikkat edin. Örneğin; Sıcak beyaz ışık (2700K-3000K) rahatlatıcı ve davetkar bir atmosfer yaratabilir veya soğuk beyaz ışık ile (4000K-5000K) daha canlı ve enerjik bir ortam sağlayabilirsiniz.
  • Ayarlanabilir parlaklık ve dimmer kullanarak, farklı aktiviteler için uygun ışık yoğunluğunu elde edebilirsiniz. 
  • Su geçirmez (IP dereceleri) ve dayanıklı malzemelerden (paslanmaz) üretilmiş ayınlat çeşitleri ile uzun bir kullanım süreci elde edebilirsiniz.
  • Aydınlatma elemanlarının terasın genel tasarımı ve dekorasyon stili ile uyumlu olmasına dikkat ederek, ortama daha zengin bir görünüm katabilirsiniz.
  • Teras aydınlatmasında bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta da, montaj ve bakımının kolay olmasıdır. Böylelikle aydınlatma sistemlerini kolaylıkla montaj edebilir ve bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

  Teras Aydınlatmasında Hangi Aydınlatma Çeşitleri Tercih Edilmeli?

  Yukarı da sıralamış olduğumuz özellikler doğrultusunda, iyi bir aydınlatma elde etmek için solar aydınlatma, tavan armatürleri, downlight aydınlatma ve gömme aydınlatma seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bu noktaları detaylı bir şekilde incelemek gerekirse;

  • Solar Aydınlatmaya Bir Şans Verin

  Teras aydınlatmasında oldukça yarar sağlayan solar aydınlatmalar, güneş enerjisi ile çalıştığında sizler büyük bir enerjisinden kurtarırlar. Bu yüzden dolayında enerji maliyeti konusunda büyük bir kazanç sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra solar aydınlatma sistemleri, güneş panelleri sayesinde güneşin enerjisini toplayıp depolayarak, gece veya bulutlu havalarda bile aydınlatma sağlama ayrıcalığı sunarlar. Böylelikle günün her saati teraslarınız da verimli bir aydınlatma sağlanır. Bu nedenle solar aydınlatma sistemlerine şans vererek, teraslarınıza bohem bir hava yaratabilirsiniz.

  • Peri Işıklarla Ortama Farklı Bir Hava Katın

  Estetik açıdan büyük katkı sağlayan peri ışıkları, terasınızda yardımcı ışık kaynağı olarak tercih edebileceğiniz bir aydınlatma sistemi çeşididir. Bu aydınlatma çeşitleri yapıları gereği genel olarak ortama sıcaklık ve atmosfer katarak, mekânın daha davetkar ve hoş görünmesini sağlar. Özellikle gece terasınızda romantik bir atmosfer yaratabilirler. Bunun yanı sıra, enerji verimliliği yüksek bir aydınlatma sistemi olduğundan düşük bir güç tüketerek, enerji verimliliğini üst düzeyde sağlarlar. Böylece enerji maliyetlerinden avantaj elde etmiş olursunuz. Teraslarızı süsleyen bu peri ışık sistemleri ile mekanın ambiyansını canlandırabilirsiniz.

  • Downlight Aydınlatma İle Sofistike Bir Görünüm Sağlayın

  Teras gibi alanlara sofistike bir görünüm katma da başarılı sayılan downlight aydınlatma sistemleri, terasınıza büyük bir katkı sağlamaktadır. Gömme veya tavana monte şeklinde kullanılan downlight aydınlatmalar, doğrudan aşağıya doğru yönlendirilmiş bir ışık kaynağı sağlarlar. Bu doğrultuda terasınızda vurgu yaratmak istediğiniz alanları rahatlıkla aydınlatabilirsiniz. Ayrıca LED teknolojisiyle donatıldıkları için enerji verimliliği konusunda yüksek hassasiyet sağlarlar. Terasınızda harikalar yaratan bu downlight aydınlatma sistemleri, yapıları gereği modern ve şık bir görünüm sunarak, mekâna düzenli ve temiz bir estetik katarlar. Sizlerde downlight aydınlatma sistemleri ile terasınıza görsel açıdan çekicilik sağlayıp, aynı zamanda da pratik bir aydınlatma çözümü sunabilirsiniz. Downlight aydınlatma sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinip aynı zamanda terasınıza en uygun downlight aydınlatma çeşidini incelemek istiyorsanız, downlight aydınlatma armatürleri sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

  • Dekoratif Işıklar Kullanmayı Unutmayın

  Dekoratif ışıklar, terasları süslemek ve atmosferini zenginleştirmek için ideal bir seçenek sunar. Genellikle farklı renk seçenekleriyle ve çeşitli tasarım özellikleriyle öne çıkan dekoratif aydınlatmalar, terasınızı istediğiniz tarzda kişiselleştirmenize olanak tanır. Özellikle akşam saatlerinde veya gece vakitlerinde kullanıldıklarında terası romantik bir ortama dönüştürerek, büyülü bir atmosfer yaratabilir. Aynı zamanda terasınızda dekoratif ışıkları tercih ederek, enerji maliyetlerini yarı yarıya düşürebilirsiniz. Sizde hem ekonomik bir aydınlatma sistemi arıyor hem de mekanınıza büyüleyici bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, dekoratif ışıklar bu konuda doğru bir seçenek olacaktır.

  Balkon Aydınlatması Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeli?

  Teraslarda olduğu gibi balkon aydınlatmasında da aydınlatma seçimi yaparken belli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sayede hem ortamın atmosferini kişiselleştirebilirsiniz hem de aydınlatma maliyetleri açısından kazanç elde edebilirsiniz. İşte bu noktada balkon aydınlatması konusunda dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;

  • Balkonlar genel manada açık alan sayılabileceğinden dolayı, hava koşulları bu noktada oldukça önemlidir. Bu nedenle, Balkon aydınlatması sistemlerinin yağmura, rutubete vb. durumlara göre dayanıklı olması gerekir. 
  • Aynı zamanda balkon aydınlatmasında ayarlanabilir ve kontrol edilebilir aydınlatma sistemleri tercih edilerek, daha rahat bir kullanım kolaylığı sağlar. Böylelikle balkonunuzun ışığını istediğiniz loşluk seviyesine getirebilirsiniz.
  • Bununla beraber balkonlarınızda yeterli seviyede bir aydınlatma seçeneği arıyorsanız, 50-100 lux yeterli olacaktır. Böylece balkonlarda rahatlatıcı bir atmosfer yaratabilirsiniz. Ayrıca 200-300 luxluk bir aydınlatma seviyesi tercih edip, balkonunuzu okuma veya çalışma alanı olarak da değerlendirebilirsiniz.
  • Son olarak balkon aydınlatmalarında, balkonunuzun tarzına ve tasarımına uygun bir aydınlatma seçeneği tercih etmelisiniz. Bu sayede mekan ve aydınlatma sistemi arasında bir bütünlük sağlayabilirsiniz.

  Balkon Aydınlatmasında Hangi Aydınlatma Çeşitleri Tercih Edilmeli?

  Balkonlarda şık ve konforlu bir görünüm sağlamanın yolu aydınlatma sistemlerinden geçmektedir. Bu nedenle tercih edeceğiniz aydınlatma sisteminin türü oldukça önemlidir. İşte bu noktada sizlere birkaç aydınlatma sistemi önerisinde bulunacağız. Bu önerileri dikkate alarak balkonlarınızın havasını değiştirebilirsiniz. 

  • Dizi Işıkları Kullanmayı İhmal Etmeyin

  Balkonlarda estetik görünümü elde etmenin en önemli yolu olan dizi ışıklar, balkonlarınızda hem bohem hem de romantik bir hava estirecektir. Bu aydınlatma türünü uzun bir dizi halinde bulunduğundan, balkonun kenarlarına sabitleyerek kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda da tavana monte edebilirsiniz. Böylece karanlık havalarda veya gece vakitlerinde, balkonunuzu büyüleyici bir şekilde aydınlatarak romantik bir atmosfer yaratabilirsiniz. Sizde bu düşük güç tüketimine sahip ve Montajı kolay olan aydınlatma sistemlerini tercih ederek, dış mekânınızı daha davetkar hale getirebilirsiniz.

  • Şerit Ledlerle Ortamı Canlandırın

  Şerit LEDler, balkonlara pek çok avantaj sunan çok yönlü aydınlatma çözümleridir. Bu noktada şerit ledler balkonlarınızda kişisel bir hava yaratmanıza olanak tanır. Bunun yanı sıra farklı şekillerde monte edilebilir olduklarından, balkonunuzun her köşesine kolayca uygulanabilir. Her yönden oldukça avantajlı olan bu sistemler, renk değiştirme özelliği sunan modelleriyle de dekoratif bir atmosfer yaratmak için idealdir. Sizde odern, pratik ve görsel açıdan etkileyici bir aydınlatma çözümü arıyorsanız, şerit ledler bu konuda biçilmiş bir kaftan olacaktır.

  • Panel Aydınlatma İle Modern Bir Görünüm Katın

  Modern görünümün tamamlayıcı unsuru olan panel aydınlatmalar, aydınlatma sistemleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu noktada panel aydınlatmalar balkonlarınıza, modern ve şık bir görünüm katarlar. Bunun yanı sıra genellikle tavana veya duvara monte edilerek kullanılan bu aydınlatma sistemleri, homojen ve yumuşak bir aydınlatma sağlayarak, göz sağlığını korumaktadır. Hem fonksiyonel hem de estetik açıdan yarar sağlayan panel aydınlatmalarını tercih ederek, enerji verimliliği konusunda kazanç elde edebilirsiniz. Böylece uzun ömürlü bir kullanım deneyimi elde etmiş olursunuz. Sizde bu modern görünüme sahip, ayarlanabilir parlaklık özelliğine sahip aydınlatma sistemlerini tercih ederek, balkonunuzda modern bir görünüm elde edip aynı zamanda da kusursuz bir aydınlatma olanağı elde edebilirsiniz. Sizde balkonunuza en uygun panel aydınlatma sistemine sahip olmak istiyorsanız, panel aydınlatma sistemleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Böylece size en uygun panel aydınlatmaya kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

  • Projektör Aydınlatma Sayesinde Ortamın Havasını Değiştirin

  Yeni nesil aydınlatma sistemlerinden biri olan projektör aydınlatması son dönemlerde oldukça trend bir hale gelmiştir. Özellikle balkon aydınlatmalarında sıklıkla tercih edilen bu aydınlatma seçenekleri, geniş alanları tek bir noktadan aydınlatma özelliği sunmaktadır. Bu doğrultuda balkonunuzun tek bir noktasına vurgu yapıp n plana çıkarmak istiyorsanız, projektör aydınlatma kusursuz bir çözüm sunacaktır. Ayı zamanda güçlü ve odaklanmış ışık kaynağı sayesinde, gece veya loş havalarda dış mekânı etkili bir şekilde aydınlatabilirler. Sizde bu mükemmel aydınlatma sistemleri ile balkonlarınızda kusursuz bir aydınlatma elde edebilirsiniz.

  Doğru Balkon Ve Teras Aydınlatmalarının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  Doğru bir şekilde seçilmiş teras ve balkon aydınlatmaları, birçok açıdan evlerinize katkı sağlamaktadır. Bu katkılar balkon ve teraslarınızın havasını değiştireceği gibi aynı zamanda da güvenlik açıdan da büyük fayda sağlamaktadır. Bahsi geçen bu faydaları detaylı şekilde incelemek gerekirse şunlardır;

  • Enerji Verimliliği:
  • Düşük Enerji Tüketimi:Doğru seçilmiş aydınlatma sistemleri, enerji verimliliği sağladıklarından enerji maliyetlerini büyük ölçüde düşürürler.
  • Uzun Ömür: Bunun yanı sıra enerji verimli aydınlatmalar daha uzun ömürlü olduklarından, daha az bakım ve değiştirme ihtiyacı sağlarlar..
  • Güvenlik:
  • Artan Görünürlük: İyi aydınlatılmış balkon ve teraslarda, gece güvenliği sağlanmış ve kazalar önlenmiş olur.
  • Hırsızlık Önleme: Bunun yanında doğru seçilen aydınlatmalar, potansiyel hırsızları caydırabilir ve güvenlik hissi sağlar.
  • Estetik ve Dekorasyon:
  • Atmosfer Oluşturma: Balkon ve teraslarda tercih edilen doğru aydınlatma sistemleri ile sıcak, davetkar ve estetik açıdan hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz.
  • Vurgulama: Balkon ve teraslarınızda kullandığınız aydınlatma sistemleri ile Bitkilerinizi, heykellerinizi veya mobilyalarınızı vurgulayabilrsiniz.
  • Çok Yönlülük:
  • Ayarlanabilirlik: Dimmer veya renk değiştirici özelliklere sahip aydınlatmalar ile balkonlarınızın ambiyansına göre ayarlayabilirsiniz.
  • Çeşitli Seçenekler: Farklı türde aydınlatmalar (şerit LEDler, spot ışıklar, peri ışıkları) ile çeşitli aydınlatma efektleri yaratabilirsiniz.
  • Konfor ve Kullanışlılık:
  • Fonksiyonel Aydınlatma: Doğru seçilen balkon ve teras aydınlatması Okuma, yemek yeme veya çalışma gibi aktiviteler için yeterli ve uygun aydınlatma sağlar.
  • Kolay Montaj: Aynı zamanda balkonlara özel seçilen modern aydınlatmalar genellikle kolay monte edilir ve kullanımı pratiktir.
  • Dış Mekan Koşullarına Dayanıklılık:
  • Hava Koşullarına Dayanıklı: Balkon ve teraslar dış mekan sayılabileceğinden,  Su geçirmez ve dayanıklı aydınlatmalar tercih edilerek, uzun ömürlü kullanım avantajı elde edilebilir.
  • UV Koruması: Bunun yanında UV ışınlarına dayanıklı malzemelerden üretilen teras aydınlatmalarını kullanarak, güneş ışığından etkilerinden kurtulabilirsiniz.
  • Ekonomik Tasarruf:
  • Düşük Bakım Maliyetleri: Doğru seçilen balkon aydınlatmaları ile Uzun ömürlü bir kullanım avantajı yakalayabilirsiniz.
  • Yatırım Getirisi: Balkonlarda kullanılan Enerji tasarruflu ve dayanıklı aydınlatmalarla, başlangıçtaki maliyetleri hızla telafi edebilirsiniz.
  • Çevre Dostu:
  • Düşük Karbon Ayak İzi: Enerji verimli aydınlatmalar, daha az enerji tüketir ve çevreye daha az zarar verir.
  • Geri Dönüşüm: LED ve diğer enerji verimli aydınlatmalar, daha az atık oluşturur ve geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılır.

  Balkonlarda ve Teraslarda Hangi Tür Aydınlatma Seçilmeli?

  Sizde balkon ve teraslarınızda en uygun aydınlatma türlerini arıyorsanız, Licalux’un balkon ve teras ayınlatmasına özel olarak üretmiş olduğu aydınlatma sistemlerini inceleyebilirsiniz. Böylelikle balkonlarınızda kusursuz bir aydınlatma elde edebilirsiniz.

  Balkon ve Teras Aydınlatması İçin Led Spot Aydınlatma Armatürleri

  Balkon ve Teras Aydınlatması İçin Led Panel Aydınlatma

  Sizde balkon ve teraslarda size en uygun dış mekan aydınlatma sistemini arıyorsanız, hemen Licalux’un profesyonel uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Böylelikle teras ve balkonlarınızda kusursuz bir atmosfer yaratabilirsiniz.

  0
  Would love your thoughts, please comment.x