• Arama Yap

  BLOG

  Balast Nedir? Ne İşe Yarar?

  Günümüzde aydınlatma sistemlerinde birbirinden farklı özelliklerde ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu ekipmanlar aydınlatma sistemlerinde göz önünde olmamasına rağmen, göremediğimiz kısımda büyük işler yapar.

  Aydınlatma sistemlerinde bulunan bu önemli ekipmanlardan biri de Balast’dır. Kelime anlamı olarak balast, tutarlı ve düzenli anlamına gelir. Balast ne işe yarar sorusuna; aydınlatma sistemlerinde kullanılan floresan lamba tipli ve buna benzer tipli lambaların, gaz deşarjına dayalı çalışma imkanı yaratan bir ekipmandır, şeklinde cevap verebiliriz. 

  Daha basit bir şekilde balast, gaz deşarj lambalarına iletilen akımı sınırlar ve lambadan yüksek akım geçmesini engeller. Ayrıca lamba ilk yakıldığında ihtiyaç duyulan ateşleme enerjisini balast sağlar. Ancak balast ile ilgili sorular bunlarla sınırlı değildir.

  Bu yazımızda sizler için Balast Nerelerde Kullanılır ve Balast Çeşitleri Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

  Balast Nerelerde Kullanılır?

  Balast, görevi gereği aydınlatma sistemlerinin vazgeçilmez ekipmanları arasındadır. Balast, floresan ve HID gibi çeşitli gaz deşarjlı lambaları çalıştırmak için uygun gerilim ve akımı sağlar. Aynı zamanda lambadan yüksek akım geçmesini de engeller. 

  Balast, gaz deşarjlı lamba bulunduran aydınlatma sistemlerinde lambanın daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Yani elektrikli aydınlatma sistemlerinde gaz deşarjlı lamba kullanılacaksa, balast da kullanılır. 

  Balast Çeşitleri Nelerdir?

  Baktığımızda balastların çok geniş bir kullanım çeşitliliği yoktur. Genel olarak aydınlatma sistemlerinde kullanılır. Bu yüzden sadece 2 çeşit balast vardır. Bunlar;

  • Manyetik Balast
  • Elektronik Balast, şeklindedir.

  Manyetik ve elektronik balastları tek tek açıklayacak olursak;

  • Manyetik Balast: Bu balast tipinin içerisinde bakır sargılar bulunur. Manyetik balastın içerisinde bulunan bakır telin kalınlığı ve uzunluğu, balastın çıkış akımını belirleyen ana unsurlardır. Manyetik balastlar büyük ve ağır yapıda olabilir. Büyük ve ağır yapıda olan manyetik balastların içerisinde çeşitli transformatörler bulunur. Manyetik balastlarda frekans değiştirme imkanı yoktur. Bu yüzden ışıkta titreme görülebilir.
  • Elektronik Balast: Bu balast tipi, manyetik balasta kıyasla daha hafif ve küçüktür. Elektronik balastlarda çıkış akımın kontrol edilebilmesi için elektronik devre akımları kullanılır ve akımlar hassas bir şekilde yönetilebilir. Elektronik balastlar yüksek elektriksel verime sahiptir. Veriminin yüksek olması nedeniyle günümüzde daha çok tercih edilmektedir.

  Balast çeşitleri bu şekildedir. Hangi değerde balast kullanacağınıza karar vermek için kullanılacak olan lambanın gücüne bakmanız yeterli olacaktır. Örneğin; 10 W değerimde bir floresan kullanacaksanız, 10 W değerinde bir balast kullanmalısınız. Hangi tür balast kullanmanız gerektiği hakkında bir fikriniz yoksa, bu alanda bilgili kişilere danışabilirsiniz. Ancak baktığımızda günümüzde daha çok elektronik balast tercih edilmektedir. Bunun en temel nedeni ise daha modern bir ürün olmasıdır.

  Bu yazımızda sizler için Balast Nerelerde Kullanılır ve Balast Çeşitleri Nelerdir sorularına cevap verdik. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  0
  Would love your thoughts, please comment.x