• Arama Yap

  BLOG

  Aydınlatma Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  Evde, iş yerlerinde kısacası hayatımızın her yerinde aydınlatmaları kullanıyoruz. Fakat, aydınlatmaların zaman zaman gereksiz kullanılması enerji israfına yol açmaktadır. Ve birçoğumuz buna dikkat etmiyoruz. 

  Yapacağımız bazı şeylerle aydınlatmaları az kullanıp enerjiden tasarruf sağlayabiliriz. Licalux olarak bu yazımızda sizler aydınlatma tasarrufu nasıl yapılır konusu hakkında birtakım öneriler hazırladık. Keyifli okumalar!

  1.Floresan Lambalar Kullanın

  Floresan lambalar aydınlatmadan tasarruf etmek için atabileceğiniz adımlardan biridir. Özellikle ofislerde akkor lambalar çok sık kullanılır. Bunun sebebi akkor lambaların dekoratif olarak hoş gözükmesi. Eğer bir ofise sahipseniz akkor lambaları floresan lambalarla değiştirerek %80 oranında tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca evlerdeki ampullerin yerine de floresan kullanarak benzer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

  2.Gerekmedikçe Aydınlatmaları Kullanmayın

  Aydınlatma sistemlerini kullanırken yapılan en büyük hata gereksiz bir şekilde aydınlatma kullanılmasıdır. Bulunduğunuz ortamda gereksiz yere yanan aydınlatmaları kapatarak işe başlayabilirsiniz. Hatta, güneşli günlerde güneş ışığından yararlanmak da aydınlatma tasarruf etmek için iyi bir adım olabilir.

  3.Sensörlü Lambalar Kullanabilirsiniz

  Sensörlü lambalar diğer aydınlatmalara nazaran daha tasarruflu olabilir. Hareket edildiği zaman çalıştığı için sensörlü lambalar gereksiz yere yanmamaktadır. Bu da aydınlatmadan tasarruf sağlanabileceği anlamına gelmektedir. Özelllikle, AVM gibi alanlarda sensörlü lambaların kullanılmasının da bir sebebi bu.

  4.Aydınlatmalarınızın Bakımını Yaptırın

  Aydınlatmalarınızın daha az enerji harcaması için periyodik olarak bakımlarını yaptırmalısınız. Aydınlatmalarda oluşan toz ve kirler zamanla yayılan ışığın azalmasına sebep oluyor. Bu da daha fazla ışık ve enerji harcanması demektir. Aydınlatmalarınızı temiz tutup bakımlarını yaptırarak tasarruf edebilirsiniz.

  5.Bulunduğunuz Ortamın Duvarlarını Açık Renkte Boyayabilirsiniz

  Bulunduğunuz ortamdaki duvarları açık renge boyamakta tasarruf açısından iyi olabilir. Koyu renklerin bulunduğu bir alan daha fazla ışık isteyecektir. Bu da aydınlatma araçlarının daha fazla enerji harcaması demektir. Eğer, açık renkte boyalar kullanmak istemiyorsanız açık renkli ve şeffaf aydınlatmalar da kullanabilirsiniz.

  6.Ortamın Dekorasyonunu Önemseyin

  Evinizin dekorasyonu aydınlatma tasarrufunda önemli bir etkiye sahiptir. Eşya seçiminden aydınlatmaların konumuna kadar her şey belirleyici etkilerdir. Bundan önceki maddede açık renkte boyaları kullanabileceğiniz söylemiştik. O da bunların arasındadır. 

  Evinizdeki eşyaları ve aydınlatmaları iyi konumlandırmalısınız. Doğru bir ışıklandırma istiyorsanız, eşyalarınızda doğru renkler kullanmalısınız. Bunları yapmanız bile aydınlatma tasarruf etmeniz için yeterli olacaktır.


  Licalux olarak bu yazımızda aydınlatma tasarruf nasıl yapılır konusu ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Daha fazla bilgilendirici içerikler için bizi takip edebilirsiniz.

  0
  Would love your thoughts, please comment.x