• Arama Yap

    AVM Aydınlatması

    AVM Aydınlatması

    Kimi zaman arkadaşlarımızla vakit geçirmek, kimi zamanda alışveriş yapmak adına tercih edilen avmler, iyi bir seçenek haline gelmiştir. Sıklıkla tercih edilen bu alanlarda, aydınlatma sistemlerine oldukça dikkat edilmesi gerekir. Çünkü avm içi aydınlatma armatürlerinin doğru bir şekilde tercih edilmesi, müşterilerin satın alma süreçlerinin doğrudan doğruya etkilemektedir. Bu sebeple avm içi aydınlatma sistemlerini tercih ederken, dekoratif ve estetik açıdan beklentiyi karşılayan fonksiyonel aydınlatma sistemlerinin olduğuna dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra doğru ve yeterli derece de ortamı aydınlattığından da emin olmanız gerekmektedir. Böylelikle avm hem müşteriler açısından olumlu bir izlenim sağlar hem de mağazanın güvenliği açısından artı bir değer elde edilir. 

    Alışveriş Mağazaları İçin Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

    Avm’lerde tercih edilen aydınlatma sistemlerinin hem estetik açıdan hem de fonksiyonel açıdan avm’ye katkı sağlaması gerekir. Böylelikle avm’deki ziyaretçilerin daha rahat eğlenmesi ve alışveriş yapması sağlanır. Tam bu noktada alışveriş merkezi aydınlatmalarının genel olarak enerji verimliliği sağlayan, farklı alanlar için özelleştirilebilen ve eşit ışık dağılımını yardımcı olan avm armatürlerinden tercih edilmesi gerekir. Bu konuda Licalux Aydınlatma, avmlerin aydınlatma alanında daha doğru ve profesyonel bir hizmet almasına yardımcı olur.

    Avm Aydınlatmasının Önemli Olduğu Alanlar

    Alışveriş Merkezi (AVM) aydınlatması, müşterilerin alışveriş deneyimini etkileyen ve mağazaların atmosferini belirleyen kritik bir unsurdur. Bu konuda avmlerin farklı bölgelerinde farklı aydınlatma armatürleri tercih edilmelidir. Böylelikle ziyaretçilerin avm girişinden, mağaza alanlarına kadar kusursuz bir süreç yaşamalarına yardımcı olunur. İşte avm aydınlatmasının önemli olduğu alanlar;

    Alışveriş Merkezi Girişi ve Koridorlar:

    Satın alma eyleminin ilk gerçekleştiği yerlerden biri olan AVM’lerin ana girişleri ve koridorları, aydınlatma açısından ağırlık verilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bu alanlarda doğru aydınlatma, müşterilerin mağazalara çekilmesine ve genel alışveriş atmosferinin belirlenmesine katkıda bulunur. Bunun için alışveriş girişlerinde ve koridorlarda genellikle 50 ila 200 lümen arasındaki aydınlatma armatürleri tercih edilmelidir. Böylelikle girişte ziyaretçileri aydınlık ve ferah bir görünümle karşılayarak, alışveriş merkezinde daha çok vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra renksel geriverim indeksi 80 ve üzeri olarak tercih edilmesi gerekir. Bunun için lineer aydınlatmalar, acil aydınlatma armatürleri, Downlight-Spotlight Ray spot aydınlatmalar tercih edilebilir

    Çocuk Oyun Alanları:

    Çocukların alışveriş merkezlerinde zamanlarının büyük bir kısmını geçirdikleri ve doyasıya eğlendikleri alanlardan olan çocuk oyun alanları, son zamanlarda yetişkinlerinde uğrak alanı haline gelmiştir. Bahsi geçen bu eğlence merkezlerinin dikkat çekiciliği açısından aydınlatmanın doğru bir şekilde tercih edilmesi çok önemlidir. Bunun için çocuk oyun alanlarının aydınlatmalarının ortalama olarak 150 ila 300 lümen arasında olması gereklidir. Bunun yanı sıra 90 ve üzeri bir CRI oranı çocuk oyun alanları için oldukça ideal olup, Çocukların ilgisini çekecek renkli, eğlenceli ve çocuk dostu aydınlatma tasarımlar tercih edilerek hem ilgi çekicilik artırılır hem de çocukların ve çalışanların göz sağlığı korunmuş olur. Tam bu noktada Lineer Aydınlatma sistemleri, Acil Aydınlatmla, Downlight-Spotlight armatürleri ve Ray Spot Aydınlatma tercih edilebilir.

    Avm’de Kullanılan Aydınlatma Ürünleri Nelerdir?

    Alışveriş merkezleri aydınlatma modelleri alanın büyüklüğüne, aydınlatma ihtiyacına ve estetik görünümüne göre ayrılmaktadır. Birçok modelde mağaza armatürleri müşterilere estetik ve fonksiyonel açıdan kolaylık sağlamaktadır. Yaygınlıkla tercih edilen mağaza aydınlatması armatür çeşitleri ise şu şekilde ayrılmaktadır: 

    • Lineer Aydınlatma
    • Acil Aydınlatma
    • Sıva Üstü Aydınlatma
    • Gizli Aydınlatma
    • Downlight-Spotlight
    • Ray spot aydınlatma

    Alışveriş Merkezleri Aydınlatma Modelleri Özellikleri

    • Avm aydınlatma modellerinde genel olarak, nötr renkteki beyaz renk aydınlatma çeşitleri (3500K – 4500K) tercih edilmelidir.
    • AVM aydınlatmaları, kolay temizlenebilir ve toz birikimini en aza indiren yapıya sahiptirler.
    • Alışveriş merkezi aydınlatması armatürleri, Göz yorgunluğunu önlemek ve uzun süreli konfor sağlamak adına, parlamayı azaltan aydınlatma özelliğini taşımaktadır.
    • Avm aydınlatması uygulamaları,bünyesinde yüksek renk geriverim indeksi özelliğini barındırmaktadır. 
    • Alışveriş merkezi aydınlatma armatür çeşitleri, acil durumlar için entegre edilebilme özelliği bulunur
    • Alışveriş merkezinde tercih edilen aydınlatma sistemlerinin geriverim indeksi en az 80 olmalıdır.

    Avm Aydınlatma Armatürleri Nasıl Seçilir?

    AVM aydınlatma modelleri arasından projenize en uygun olan armatürü seçmek, mimari estetik ve işlevsel açıdan önemlidir. Bu nedenle avm armatürlerinin her özelliği detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bu noktada alışveriş merkezi aydınlatması seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır;

    • Avm armatürlerinde her zaman kolay monte edilebilir ve bakımı kolay armatürler tercih edilmelidir. Böylelikle maliyetten ve zamandan tasarruf sağlanabilir. 
    • Avm aydınlatma sistemleri ,enerji verimliliğini destekleyici ürünler kullanılmalıdır.
    • Alışveriş merkezi aydınlatmasında, armatür firması seçimine önem vermelisiniz. Çünkü aydınlatma çözümleri sunan mağaza aydınlatma firması size, armatürler konusunda garanti vermelidir. Böylelik armatür firmasının servis desteği projenizde uzun süreli kullanım sağlar.
    • Alışveriş merkezi aydınlatma uygulamalarında armatürlerin güvenli ve dayanıklı olması gerekir. Uzun vadede bakım ve değişim ihtiyacını azaltır.

    Avm Aydınlatması Fiyatları

    Avm aydınlatma armatür fiyatları; modele, markaya, işlevine ve toplu alıma göre değişmektedir. Avmler için aydınlatma üreticisi olan Licalux Aydınlatma, kullanıcılara uygun fiyatlarda kaliteli çözümler sunmaktadır. Sitemiz üzerinden avm aydınlatma armatürlerini inceleyebilir; alışveriş merkezi aydınlatma armatür fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

      BİZE ULAŞIN

      Licalux Aydınlatma Firması ile tanışın, mekanlarınızı aydınlatmanın en yenilikçi yollarını keşfedin! Profesyonel ekibimiz ile tasarım, mühendislik, proje yönetimi ve otomasyon aşamalarında size özel çözümler sunarak, mekanlarınıza, özgün ve kaliteli bir aydınlatma deneyimi sağlamak için hazırız!

      İletişime Geç