• Arama Yap

  BLOG

  Akıllı Aydınlatma Sistemleri Ne İşe Yarar?

  Teknolojinin gelişmesi neredeyse her alanda değişikliklere neden olmuştur. Aydınlatma konusunda da teknolojinin gelişmesinin etkilerini şimdiden görmeye başladık. Teknolojinin gelişmesiyle ve çeşitli avantajlarının fark edilmesiyle birlikte Akıllı Aydınlatma Sistemleri hayatımıza dahil olmaya başladı. 

  Akıllı aydınlatma sistemleri; cep telefonu, kumanda ya da web uygulaması üzerinden kontrol edilen bir teknolojik sistemdir. İnternet bağlantısı olan cep telefonu, tablet ya da bilgisayar gibi bir teknolojik aletle internet üzerinden zaman ve mekân fark etmeden, ev ya da iş yerimizdeki aydınlatma sistemlerini kontrol edebiliriz. Akıllı aydınlatma sistemleri ile ilgili merak edilen konular bununla sınırlı değildir.

  Bu yazımızda sizler için Akıllı Aydınlatma Sistemleri Nasıl Çalışır sorusuna cevap vereceğiz. Ayrıca Akıllı Aydınlatma Sistemlerinin Avantajlarından bahsedeceğiz.

  Akıllı Aydınlatma Sistemleri Nasıl Çalışır?

  Akıllı aydınlatma sistemleri farklı yapılarda olabilir. Akıllı aydınlatma sistemleri farklı yapılarda olduğu için teknik olarak çalışma şekilleri birbirinden farklıdır. Ancak akıllı aydınlatma sistemleri uygulamaya döküldüğünde neredeyse aynı sonucu verir. 

  Akıllı aydınlatma sistemlerinin yapılarından bazıları şu şekildedir;

  • Mobil bir uygulama üzerinden kontrol edilen akıllı aydınlatma sistemleri
  • Web üzerinden kontrol edilen akıllı aydınlatma sistemleri
  • Kumanda aracılığı ile kontrol edilen akıllı aydınlatma sistemleri

  Akıllı aydınlatma sistemlerinin yapılarından bazıları bu şekildedir. Akıllı aydınlatma sistemlerinin yapısı ne olursa olsun, evinizdeki ya da iş yerinizdeki ışıkları kontrol etmeye yarar. Akıllı aydınlatma sisteminin yapısını siz seçebilirsiniz. Eğer karar veremiyorsanız, akıllı aydınlatma sistemlerini yapan firmalardan fikir alabilirsiniz.

  Öneri İçerik: Aydınlatma Armatür Çeşitleri Nelerdir?

  Akıllı Aydınlatma Sistemlerinin Sağladığı Avantajlar

  Akıllı aydınlatma sistemleri dışarıdan sadece konfor için olan bir sistem olarak görülse dahi bu doğru bir bakış açısı değildir. Akıllı evlerin vazgeçilmez sistemleri arasında olan akıllı aydınlatma sistemleri, sağlamış olduğu avantajlar ile aslında her evde bulunması gereken bir sistemdir. 

  Akıllı aydınlatma sistemlerinin sağladığı avantajlardan bazıları şu şekildedir;

  • Akıllı aydınlatma sistemlerinde son teknoloji ürünler kullanılır. Bu ürünler, son teknoloji ile üretildiği için daha tasarrufludur. Böylece akıllı aydınlatma sisteminiz ile elektrik faturalarınızda gözle görülür bir fark yaratabilir ve tasarruf yapabilirsiniz.
  • Sağladığınız tasarruf ile daha az enerji tüketmiş olacağınız için doğaya verdiğiniz zararı azaltmış olursunuz.
  • Akıllı aydınlatma sistemlerinde kullanılan teknolojik ürünler ile tasarruf sağladığınız gibi farklı şekillerde de tasarruf sağlayabilirsiniz. Örneğin; evden çıktığınızda ışıkların kapalı olup olmadığını telefonunuz ile kontrol edebilirsiniz ya da ışıkların kapatılıp açılmasını gün doğumu, gün batımı veya belirli bir saate göre ayarlayabilirsiniz.
  • Uzun bir tatile çıktınız ve evinizin güvenliği konusunda sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Akıllı aydınlatma sisteminiz aracılığıyla evinizin ışıklarını belirli aralıklarla açıp kapatarak, evdeymiş gibi görünebilirsiniz.
  • Işık tonlarının insan psikolojisi üzerinde etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Akıllı aydınlatma sistemlerinizde, renk değiştirebilen akıllı lambalar kullanmanız halinde o anki aktivitenize en uygun rengi seçebilirsiniz. Böylece meşgul olduğunuz aktivitedeki veriminizi artırabilirsiniz.
  • Akıllı aydınlatma sistemleri tasarruf sağlamasının yanında aynı zamanda ışığı verimli kullanmanızı da sağlar.
  • Akıllı aydınlatma sisteminiz ile aydınlatma işlemini kademeli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Böylece yeni uyandığınız anda yüksek bir parlaklık ile karşılaşmazsınız. Böylece fiziksel ve psikolojik olarak güne daha iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

  Akıllı aydınlatma sistemlerinin bunlar gibi daha pek çok faydası vardır. Sadece burada saydığımız birkaç madde ile akıllı aydınlatma sistemlerinin ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. Tüm bunlarak ek olarak akıllı aydınlatma sistemleri sağladığı tasarruf ile belli bir süre sonra amorti etmesi de bir başka avantajıdır.

  Bu yazımızda sizler için Akıllı Aydınlatma Sistemleri Nasıl Çalışır sorusuna cevap verdik. Ayrıca Akıllı Aydınlatma Sistemlerinin Avantajlarından bahsettik. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  0
  Would love your thoughts, please comment.x